Bakanlık Enflasyonun Ardından Memur Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapılacağını Açıkladı!

Bu sabah itibari ile enflasyon rakamlarının açıklanmasının akabinde, memur maaşlarına zam oranları da netlik kazandı. Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada kamu personelleri ile memur emeklileri için uygulanacak olan zam oranının yüzde 8,65 civarında olduğu ifade edilirken, SGK ve Bağ-Kur emeklilerine ise yüzde 9,17 civarında zam yapılacağı ortaya çıktı.

Maliye Bakanlığı, kamu personelleri ile memur emeklilerinin maaşlarında Temmuz ayı itibari ile uygulanacak olan zam oranının totalde 8,65 civarında olduğunu, Bağ-Kur ve SGK emekli maaşlarına zammın ise yüzde 9,17 civarında uygulanacağını açıkladı.

Uygulanan Zam Toplu Sözleşmeye Göre Belirlendi

Bu sabah enflasyon rakamlarının akabinde Maliye Bakanlığı tarafından konu ile alakalı olarak bir takım açıklamalar yapıldı. Yapılan bu açıklamada, 2018 yılında kamu personellerinin mali ve sosyal hakları üzerinden gerçekleştirilen artışların “Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme”  göz önünde bulundurularak belli olduğunu belirtti.

İlgili haber:  İşte Hafta Sonu Döviz Kurlarında Son Durum! (26.05.2018)

Maliye Bakanlığı söz konusu bu açıklamalarında, içerisinde bulunduğumuz yılın ilk ayından itibaren geçerli olmak kaydı ile kamu personelleri ile memur emeklilerinin tümünün maaşlarında, geçtiğimiz yılın son 6 ayından kaynaklı enflasyon rakamları göz önünde bulundurularak verilen enflasyon farkı ile beraber totalde yüzde 5,69 civarında zam uygulandığını anımsattı. Öte yandan söz konusu bu dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına da yine son 6 aylık enflasyon rakamlarına paralel olarak yüzde 5,69 oranında zam uygulandığını da ekledi.

İşte Memur ve Emeklilere Uygulanacak Olan Zam

2018 Temmuz dönemi itibari ile kamu personelleri ile kamu emeklilerinin maaşlarında uygulanacak olan artış miktarının yüzde 3,5 civarında olduğu öngörülerini anımsatan Bakanlık, bu yılın Ocak-Haziran döneminde yüzde 9,17 civarında enflasyon gerçekleştiğini belirtti. Söz konusu bu enflasyon rakamından kaynaklı olarak ek enflasyon farkı ile beraber kamu personelleri ve emeklileri için bu aydan itibaren yüzde 8,65, Bağ-Kur ve SGK emeklileri için de yüzde 9,17 oranında zam uygulanacağını açıklamalarına ekledi.

İlgili haber:  İhracatı Gerileten TL, İthalatı Artırdı!

Buna göre aile yardımı da dahil olmak üzere en az memur maaşı 3 bin 133 TL, en az emekli maaşı ise 2 bin 149 TL’ye çıktı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.