Borç Yapılandırma Süreci Bayramda da Devam Edecek!

Gelir İdaresi Başkanlığı, kamuya ilişkin bazı borçların yapılandırılabilmesi dahilinde, borç sahibi olduğu hakkında bilgi edinen vatandaşlar için Ramazan Bayramı boyunca da internet üzerinden müracaat alımına devam edecek.

Ramazan Bayramı Boyunca Resmi Web Sitesinden Başvuru Yapılabilecek

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), kamu ile alakalı olan borçların yeniden yapılandırması adına yürütülen çalışmalar kapsamında, borç sahibi olduğu hakkında bilgi edinen vatandaşlar için, Ramazan Bayramı boyunca müracaat alımlarına online olarak devam edecek.

Konu ile alakalı olarak Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından elde edilen bilgilere göre, Vergi ve Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun dahilinde borçların yenilen yapılandırması adına 31 Temmuz tarihine kadar olanak sağlandı. Söz konusu bu olanaktan faydalanmak isteyen vatandaşlar Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden ya da vergi daireleri üzerinde başvuruda bulunabiliyor. Bunun ile beraber Gelir İdaresi Başkanlığı, vatandaşların borçlarını yapılandırabilmesi için Ramazan Bayramı boyunca internet üzerinden de müracaat edebilmelerine olanak sağladı. Borç sahibi olan vatandaşlar Bayram boyunca gib.gov.tr adresinden müracaatlarını gerçekleştirebilecekler.

Kanun çerçevesinde, 31 Mart 2018 tarihi ve öncesine ait olan vergi, harç ve resim borçları mevcut bulunuyor. Öte yandan bahsi geçen düzenlemeden, seçim, askerlik, trafik idari, nüfus, otoyol, karayolları taşıma ve köprüler üzerinden geçiş ihlali yapıldığında kesilen para cezası ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından kendisi adına kesilen para cezası için gerçekleştirilebilecek. Vadesi 18 Mayıs 2018 tarihi öncesinde olan ecrimisil, kaynak kullanım destek fonu, katkı kredisi, öğrenim kredisi alacaklıları ve haksız olarak faydalanılan destek ödemeleri türünden diğer kamu borçları da bu kanun dahilinde bulunuyor.

Vatandaşlar Borçlarını GİB Mobil Uygulamasından Öğrenebilecek

Vatandaşlar, devlete karşı herhangi bir borç sahibi olup olmadığını öğrenebilmek için Gelir idaresi Başkanlığı’nın mobil uygulaması üzerinden sorgulama yapabilirken, aynı zamanda resmi web sitesi üzerinden de gerçekleştirebilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.