Dolar ve Euro Kuru Bugün Ne Kadar? (18.05.2018)

Dolar kuru yeni güne 4,46 TL seviyesinden giriş yapmasının ardından 4,48 TL seviyesine ulaşarak yeni bir rekora imza attı. Euro kuru ise güne 5,26 TL seviyesinde başlarken şu dakikalar itibari ile günün en yüksek seviyesi olan 5,28 TL seviyesinde seyrediyor. Bugün piyasalar tarafından Merkez Bankası’nın hareketleri takip edileceği ifade ediliyor.

Dolar Rekor Tazeledi

ABD faizlerinin yukarı yönlü eğilimi ve doların değer artışı gelişmekte olan ülke para birimlerini satış baskısına maruz bırakırken, söz konusu bu baskı Türk Lirası’nda da hissediliyor. Dolar/TL paritesi 18 Mayıs sabahına 4,46 TL seviyesinden giriş yaparken, gün içerisinde en fazla 4,4740 TL seviyesine ulaşmıştı. Fakat şu dakikalarda ise (12:50) 4,48 TL seviyesinde seyrederek yeni bir tarihi zirveyi görmüş oldu.. Euro kuru ise yine aynı dakikalarda 5,28 TL bandında işlem görüyor.

İlgili haber:  Sürücü Belgelerinde Yeni Dönem Yarın Başlıyor!

Petrol fiyatlarının 2014 yılının Kasım ayından bu güne dek ilk defa 80 dolar düzeyinin üzerine çıkması ise, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri üzerinde çeşitli etkiler oluşturuyor. Enerji ithalatçısı olmasından ötürü petrol fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü eğilim, Türk Lirası’nı olumsuz yönde etkiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin 10 senelik tahvil hazine tahvil getirisi, Asya piyasasında görülen işlemlerde yüzde 3.128 seviyesine ulaşarak, neredeyse 7 yıldaki en üst seviyeyi gördü. Getiri bu hafta itibari ile 15 baz puan yükseliş gösterirken, 3 ayı aşkın bir zamandır haftalık bazda en büyük kazanımını kayıtlara geçirmeye hazırlanıyor.

Yükseliş kaydeden getiriler, Amerika Birleşik Devletleri ekonomisine yönelik sürdürülen iyimserliği ve yükselen fiyat baskısı adına beklentileri gözler önüne sererken, FED’in bu sene en çok iki defa daha faiz artırımına gideceği beklentilerini güçlendirirken, dolara da destek veriyor.

İlgili haber:  New York’ta Tarihi Hata! Rockefeller Binası Tapuda Yıldız Holding’in Görünüyor!

Doların başlıca 6 farklı para birimi karşısındaki seyrini takip eden endeks 93.462 seviyesi ile bu haftanın ilk gününde kaydetmiş olduğu son 5 ayın rekoru olan 93.632’ye yakın bir düzeyde seyrediyor.

Küresel piyasaları takip eden dolar/TL, Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan gerekli adımların atılacağına dair açıklama ile tarihin en yüksek seviyesinden aşağı yöne doğru hareket etse de, yükseliş yönündeki baskı hala devam ediyor.

Piyasalar ise Merkez Bankası’nın atabileceği adımlarını ya da yapabileceği açıklamalarını takip etmeye devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.