Dolar ve Euro Kuru’nda Bugün Son Durum Nedir? (17.05.2018)

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) olaya müdahil olması sebebiyle rekor düzeylerden gerileme gösteren dolar kuru, şu dakikalar itibari ile (saat 12:00) 4,44 bandında seyrediyor. Euro kuru ise 5,25 bandında işlem görürken, bugün gün içerisinde küresel piyasaların takip edileceği belirtiliyor.

Dolar/TL paritesi, dün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından gerekli adımların atılacağına yönelik bir mesaj paylaşılması, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme gerçekleştirileceği haberi ve Ekonomi’den Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in gerçekleştirmiş olduğu açıklamalarının ardından dolar kuru sert bir gerileme göstererek 4.40 TL seviyesini altına kadar düştü. Bugüne ise 4,44 TL seviyesinden giriş yapan dolar, gün içerisinde en fazla 4,4647 TL seviyesine ulaşırken, saat 12:00 itibari ile yine 4,4431 TL düzeyinde idi. Euro/TL paritesi ise yine gün içerisinde en fazla 5,2778 TL düzeyine kadar çıkarken, şu dakikalar itibari 5,25 TL seviyesinde işlem görüyor.

İlgili haber:  Türkiye’nin İlk Metro İhracatına Sayılı Günler Kaldı!

Öte yandan dolar endeksi 93.10 düzeyine kadar düşüş gösterirken, euro/dolar paritesi ise 1.1826 düzeyinde seyir izledi.

Dolar ve Euro Dün Sabah Tarizin Zirvesinde İdi

Hem dolar, hem de euro dün sabah saatlerinde tarihin en büyük rekor düzeyini sırası ile 4.5011 TL ve 5.3250 TL olarak kırmıştı.

Konu ile alakalı olarak bir takım açıklamalarda bulunan uzmanlar, bugün yurt içerisinde konut fiyat endeksi ve özel sektör tarafından yurt dışından sağlamış olduğu kredi borcu rakamlarının, ülke dışında ise Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) delegelerinin açıklamaları ile beraber yine Amerika Birleşik Devletleri 10 senelik tahvil faizlerinin takip edileceğini ifade etti.

Öte yandan teknik bakımdan dolar/Türk Lirası paritesinde tarihin en büyük zirvesi mesabesinde olan 4,5011 TL seviyesinin direnç konumuna geldiğini dile getiren uzmanlar, 4,40 TL seviyesinin ise kısa süreli olacak şekilde destek olarak ön planda yer alabileceğini açıklamalarına ekledi.

İlgili haber:  Hafta Sonu Dolar ve Euro Hangi Seviyede Seyrediyor? (19.05.2018)

Bugün (17 Mayıs) piyasalar tarafından takip edilecek olan veriler ise; saat 14:30’da açıklanacak olan Türkiye Mart Ayı Konut Fiyat Endeksi, yine 14:30’da açıklanacak olan TCMB Haftalık Para ve Banka İstatistikleri, 15:30’da açıklanacak olan ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları ve yine 15:30’da açıklanacak olan Mayıs Ayı Philadelphia FED İmalat Endeksi olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.