Dolar ve Euro Kurunda Son Durum Ne? (25.05.2018)

Dolar bugün ne kadar? Euro kuru düşüş gösterdi mi? Bankalar arası piyasalar dolar, TCMB reeskont kredi ödemelerinde kuru sabitlemesinin ardından 4,70 TL düzeyinin altına kadar düştü. Fakat bu seviyede fazla kalmadan yeniden 4,75 TL seviyesine kadar yükseldi. Şu dakikalar itibari ile yeniden düşüş eğilimi göstererek 4,70 TL bandında işlem görmeye başladı. Euro kuru ise 5,50 TL bandında seyir izliyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından gerçekleştirilen faiz artırımının akabinde döviz satım ihalesinde miktarı yükselttiğini açıklanmasının akabinde de dolardaki dalgalanmalar devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın ihracat reeskont kredi ödemelerinde kuru sabitlemesinin akabinde 4,70 TL seviyesini altına düşen dolar kuru, bu seviyede barınamayarak yeniden 4,75 TL bandına kadar yükseliş gösterdi. Ardından yeniden düşüş eğilimi gösteren dolar kuru şu dakikalar itibari ile 4,70 – 4,71 TL bandında işlem görüyor.

Dolar TCMB’nin Kararının Ardından Düşüş Eğilimi Gösteriyor

Dün ise gün içerisinde en düşük 4,5419 TL seviyesine kadar gerileme gösteren dolar kuru, söz konusu bu seviyeden gelen alış ağırlıklı taleplerin ardından yukarı yönlü eğilim göstererek, günün kapanışını, bir önceki kapanışına kıyasla yüzde 2,9 oranında değer artışı kaydederek 4,7087 TL seviyesinden gerçekleştirmişti.

Euro kuru ise bugün yine şu dakikalar itibari ile (11:15) alışta 5,5074 TL’den işlem görürken,  satışta ise 5,5118 TL’den işlem görüyor.

Döviz kurunda yaşanan bu aşırı değer artışı, Türk Lirası’nı aşırı değer kaybı ve oynaklıkların sonrasında Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağırarak geç likidite penceresi borç verme faiz oranını yüzde 13,5 civarında iken, yüzde 16,5’e kadar artırmıştı.

Öte yandan TCMB dün gerçekleştirmiş olduğu açıklamasında, 2018’in kalan zamanı için döviz satım ihalelerinde uygulanan miktarın yükseltileceğini duyurdu.

Söz konusu bu açıklamalarında Merkez Bankası, 25 Mayıs 2018 tarihi öncesinde kullanılan ve 31 Temmuz 2018 tarihi de dahil olmak üzere bu süre zarfı içerisinde vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandıracak olan hizmetler reeskont kredilerinin, vadesi içerisinde ödenmediği takdirde, Amerikan doları adına 4,2000, euro adına 4,9000, sterlin adına 5,6000 kuru kullanımı ile Türk Lirası olarak yapılabilmesine imkan sağlanması ve kredi geri ödeme süresinde kredinin kullanıldığı tarihteki işlem kurunun esas alınacağı kararına varıldığını duyurdu.

Doların başlıca 6 farklı para birimi karşısında değerini gösteren dolar endeksi,  93.855 düzeyine ulaşarak, geçtiğimiz Çarşamba günü gerçekleştirmiş olduğu 5 ayın zirvesine yakın bir düzeyde seyir izliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.