Doların Değer Kazanımı Gayrimenkul Sektörünün Yararına Oldu!

TEMFED Başkanı Taylan, konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, doların değerinin bir hayli üst seviyelerde olmasından dolayı vatandaşların yoğun olarak dolarlarını Türk Lirası’na çevirdiğini, bu sayede de gayrimenkul üzerine yatırım gerçekleştirdiklerini aktardı.

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ali Taylan, konu ile alakalı olarak bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu bu açıklamalarında Başkan Taylan, gayrimenkul sektöründe mevcut bulunan konut stokunun tüketilmesi maksadı ile son zamanlarda alınan kararlar hakkında bazı değerlendirmelerde bulundu.

Alınan Kararlar İlk 10 Günde Büyük Oranda Fayda Sağladı

TEMFED Başkanı Haci Ali Taylan, bahsi geçen bu açıklamalarında, iş yeri ve konut satışlarında hükümet tarafından KDV’nin yüzde 18 iken, yüzde 8’e, tapu harcının ise yüzde 3’e kadar düşürülerek indirim uygulamasının akabinde, Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatları ile Ziraat Bankası öncülüğünde bankaların konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,98‘e kadar çekildiğini hatırlattı. Alınan bu kararların uygulamaya sokulmasının ardından 10 gün içerisinde sektöre hareket geldiğini ve sektörde ciddi oranda talep artışı yaşandığını da dile getirdi.

Alınan bu kararların etkisi ile tüketicilerin konuta olan talebinin arttığını belirten Hacı Ali Taylan, vatandaşların ciddi anlamda konut arayışlarını başladıklarını, yapılan bu kampanyaların daha ilk 10 gündeki etkisinin bile büyük oranda pozitif olduğunu vurguladı. Konut sektöründe yoğun bir şekilde müşteri talebi topladıklarını ve oldukça fazla hareketlilik yaşadıklarını da anlatan TEMFED Başkanı Taylan, yüzde 30 – 35 civarında müşteri artışı yaşandığını, alınan bu taleplerin sıfır konutta da, ikici el konutta da yarı yarıya olduğunu dile getirdi.

Dolarını Bozduran Gayrimenkul Alıyor

Tüm bunların yanı sıra bankalardan kullanılan konut kredilerine de değinen Taylan, bankalardan talep edilen kredilerde de büyük oranda artış yaşandığını, sektörün kredili satış oranlarının yüzde 30 düzeyinde gerçekleştiğini aktardı.

Ayrıca son zamanlarda artan dolar kurunun konut satışlarını bir hayli etkilediğini dile getiren Taylan, sektörde genelde peşin alım tercih edildiğini, insanların değeri oldukça yükselmesinden dolayı dolarını bozduran vatandaşların gayrimenkul alımı gerçekleştirdiğini dile getirdi. Yatırım ve oturum maksatlı konut satın alımlarının bir hayli fazla olduğunu da açıklamalarına ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.