<meta name="google-site-verification" content="NZZM__gCr9t63HozLWRcKnFsJHPpUjGwx5Bemv9Lxo0" />
Etteki Oyun Büyük! Et Fiyatları Aldı Başını Gitti - Kredi Memur

Etteki Oyun Büyük! Et Fiyatları Aldı Başını Gitti

Vatandaş et fiyatları düşecek diye beklerken, fiyatlar firmaların oyunları nedeniyle yine düşmedi. Eti toptan alan ve arzı kısıtlı yapan firmalar et fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Et Fiyatları Mart Ayında Yükselişe Geçti!

Et fiyatlarının yükselişine engel olmak için alınan tedbirler büyük firmalar nedeniyle sekteye uğradı. Bu ayın ilk günlerinde başlayan fiyat artışları son günlerde zirveye çıktı.

Büyük firmalar üreticinin elindeki ithal danayı aldı. Bunun yanında Et ve Süt Kurumu tarafından satışa sunulan ürünleri nakit para ile alarak, pazara yüksek karlarla sundu. Tüm bu gelişmeler et fiyatlarına olumsuz yansıdı ve fiyatlar yeniden yükselişe geçti.

Kuzu Pirzola 110 Liraya Yükseldi

Bunlara hayvan yemindeki zamlarda eklenince kırmızı et fiyatları Mart ayında yukarıya doğru hareket etmeye başladı. Dana kıymanın kilogram fiyatı bu günlerde 41 liranın üzerine çıktı. Kuzu kuşbaşının kilosu son on gün içerisinde 10 lirayı bulan zamma ev sahipliği yaptı. Son zamlar sonrasında kuzu kuşbaşı 80 liraya kadar yükseldi. Kasaplardaki fiyatlar incelendiğinde kuzu pirzolanın kilogram fiyatının 110 liraya yükseldiği dikkatlerden kaçmadı. Fiyatlardan şikayet eden vatandaşlar, kırmızı etin tadını unuttuklarını ifade etti. Kasap esnafı ise kuzu eti bulamadıklarından dert yandı. İthal dana etininse kalitesinin düşük olduğunu belirtti. Bunların yanında küçük kasap esnafı, piyasaya arz edilen kırmızı eti büyük firmaların satın aldıklarını, bu nedenle ürün sıkıntısı yaşadıklarını dile getirdi.

Et fiyatları hakkında konuşan Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği’nin başkanlık görevini yapmakta olan Bülent Tunç, et piyasasının büyük bir oyunla karşı karşıya olduğunu, üreticiyle tüketicinin zararlı çıkan taraf olduğunu aktardı. Et ticaretinde parayı tüccarlarla simsarların kazandığının altını çizerek, ramazan ayı öncesinde fiyatların daha da artacağının sinyallerini verdi.

  • Site İçi Yorumlar