Geçtiğimiz Ay Enflasyon En Yüksek Seviyesini Gördü!

2018 Haziran döneminde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık olarak bakıldığında yüzde 2,61 civarında yükseliş kaydederken, yıllık olarak bakıldığında ise yüzde 15,39’u gördü. Böylelikle 2003 yılı baz alınarak, TÜFE’nin en yüksek seviyesi görülmüş oldu.

2018 Haziran döneminde enflasyon rakamları, öngörüleninin çok daha üzerinde gerçekleşti. Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda meydana gelen yükseliş ve kur geçişkenliği, söz konusu bu yüksek enflasyon rakamının oluşmasında etkili oldu. Aylık olarak bakıldığında yüzde 14 civarında yükseliş göstereceği tahmin edilen Tüketici Fiyat Endeksi, yüzde 2,61 civarında yükselirken, yıllık olarak bakılan enflasyon rakamı ise yüzde 15,39’a kadar yükseldi. Elde edilen bu rakam ile beraber enflasyon, 2003 bazlı serinin zirvesi görülmüş oldu.

İlgili haber:  Bu Hafta En Çok Ne Kazandırdı! Borsa Yatırımcısını Üzdü

Çekirdek Endekslerde En Üst Seviye Görüldü

Öte yandan çekirdek endekslere bakıldığında, söz konusu bu dönemde yıllık veriler arasında en üst seviye yaşanırken, yıllık ÜFE oranları da yine 2003 yılından bu yana en üst seviyesine ulaşmış oldu. Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi 2018 Haziran döneminde yüzde 14,60 civarında yükseliş kaydederken, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ise (Yİ – ÜFE) aylık olarak yüzde 3,03 civarında yükseldi. Yıllık bazdaki Yi – ÜFE verilerinin ise yüzde 23,70’e kadar çıktığı görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan bu 2018 Haziran dönemi enflasyon verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi’nde 2018 Mayıs dönemine kıyasla bu dönem yüzde 2,61 civarında artış gözlemlendi. 2017 Aralık dönemine göre yaşanan artış yüzde 9,17 civarında gerçekleşirken, 2017 Haziran dönemine kıyasla yaşanan artış ise yüzde 15,39 civarında oldu. Ayrıca toplam 12 ayın ortalamasında ise TÜFE’de yüzde 11,49 civarında artış kayıtlara geçti.

İlgili haber:  Suudi Arabistan’da Kripto Para Rüzgarı!

Düşüş Yalnızca Giyim ve Ayakkabı Grubunda Yaşandı

Aylık ve yıllık bazdaki ürün gruplarına bakıldığına; aylık bazda ana harcama grupları itibari ile bu dönemde en fazla artış gıda grubunda yaşanırken, endeksteki gruplardan yalnızca giyim ve ayakkabıda düşüş görüldü.

Yıllık ÜFE Yüzde 23,07 Olarak Gerçekleşti

Yıllık bazda değişim oranlarına bakıldığında ise, en fazla artış yüzde 24,26 ile ulaştırmada yaşanırken, yıllık Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ise yüzde 23,07 olarak gerçekleşti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.