Heyecanla Beklenen Hurda Araç İndirimi Resmen Başladı! Hangi Araca Kaç TL İndirim?

Hurda araç teslim ederek, sıfır otomobil araç satın alımlarında 10 bin Türk Lirası’na kadar ÖTV indirimi alınması, uzun bir süredir ülke gündeminde merakla bekleniyordu. Bugün yapılan açıklama ile birlikte Bakanlar Kurulu’ndan karar çıktı. Resmi Gazete’de yayımlanan ilan sonrasında hurda araç getirip, ÖTV indiriminden faydalanmak isteyenler için düzenleme yürürlüğe girmiş oldu.

Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı. Otomotiv sektörü tarafından büyük bir heyecanla beklenen hurda araçla ÖTV indirimi uygulaması, bugün itibariyle başladı. Aynı cins ve tip araç için en çok 10 bin Türk Lirası’na kadar ÖTV desteği sunulacak!

Hangi Araç Ne Kadar İndirim Alacak?

23 Mart 2018 tarihi itibariyle hurdaya çıkartılan ya da ihracata konu olarak ihraç edilen araçlar için, bugün itibariyle ÖTV indiriminden faydalanmanın önü açıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre anahtar teslim bedeli;

  • 46 bin Türk Lirası’nı aşmayan araçlar için 10 bin Türk Lirası,
  • 46 bin Türk Lirası ile 80 bin Türk Lirası arasındaki araçlar için 8 bin Türk Lirası,
  • 80 bin Türk Lirası’ndan yüksek araçlar için ise 3 bin Türk Lirası tutarında indirim uygulaması yapılacak.
İlgili haber:  Bakanlar Kurulu, Vergi Borcu Bulunanlara Büyük Kolaylık Sağladı!

İkinci El Piyasına Hareket Geldi

Hurda araç indiriminin ortaya çıkması ile birlikte Mart ayından itibaren hurdaya ayırmaya müsait, 16 yaş ve üzerindeki araçlar için ikinci el araç sektörüne bir hareket gelmişti. Kazalı durumda olan ve hurdaya çıkartılma değerinin altında bir edere sahip olan araçlar için araç sahipleri kâr etmenin peşine düşmüştü.

Hurda Araç Yönetmeliğiyle Birlikte Gayrimenkul Sektörüne Düzenleme!

Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla birlikte KDV oranını yüzde 8 ve yüzde 1’e kadar düşüren 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu kararının geçici özellik taşıyan üçüncü maddesine, bina ve bağımsız bölüm şeklindeki iş yerleri bölümü de eklenmiş oldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.