İhracatçılar İçin 13,3 Milyar Dolar Destek Yolda!

Türk Eximbank tarafından 2018 yılının başında nisan ayına kadar ihracatçılar için sağlanan totaldeki finansman desteğinin döviz bazında 2017 yılının aynı dönenme kıyasla yüzde 21,4 oranında artış yapılarak 13,3 milyar dolara çıkarıldı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Eximbank’a ait olan Ocak – Nisan dönemlerine ait performanlar hakkında bir takım açıklama ve değerlendirmelerde bulundu.

Söz konusu açıklamalarında, Eximbank’ın mart ayı itibari ile yüzde 93 oranında kredi/aktif oranı ile sektörün bir numaralı bankası olduğuna dikkat çeken Zeybekçi, kredi büyüklüğü incelendiğinde de ilk 10’a girerek 9’uncu sırada yer aldığını dile getirdi.

Sektörün Kredi Hacmi Yüzde 21 Oranında Arttı

Eximbank’ın 26 farklı kredi programı sayesinde sağlamış olduğu destekler neticesinde 2018 yılının 4’üncü ayı itibari ile kredi stokunun TL bazında, 2017 yılının yine aynı dönemine kıyasla yüzde 42 oranında yükseliş göstererek 85,8 milyar lira civarında ulaştığına dikkat çeken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, söz konusu dönemde sektörün kredi hacminin ise yüzde 21 oranında büyüme kaydettiğini ifade etti.

Alacak sigortası dahilinde sigortalanan sevkiyat tutarlarının dolar açısında yüzde 21,5 oranında artmış olduğunu dile getiren Bakan Zeybekçi, 2017 yılında ihracatçılar adına sağlanan 39,3 milyar dolar değerindeki finansman desteğiyle ihracat gerçekleştirenlerin yüzde 25’inin finanse eden Türk Eximbank’ın 2018’in başından Nisan ayına kadar olan süreçte ihracat yapanlar adına sunmuş olduğu desteğin, döviz olarak 2017’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 21,4 oranında artış kaydederek, 10,9 milyar dolar iken, 13,3 milyar dolara yükseltildiğini belirtti. Söz konusu bu desteğin 8 milyar dolar civarı nakdi olarak, kalan 5,3 milyar doları ise alacak sigortası olarak verilmiş olduğunu da açıklamalarına ekledi.

2018’de Finansman Desteği 50 Milyar Dolara Çıkacak

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi öte yandan bu açıklamalarında, Türk Eximbank tarafından ihracat yapanlar için sunulan bu desteğin 2017 yılında 39,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini anımsatarak, bu sene içerisinde bahsi geçen bu rakamın 50 milyar dolara ulaştırılacağını dile getirdi.

Destek Alan İhracatçıların Oranı Yüzde 27’ye Ulaşacak

Böylelikle söz konusu banka tarafından ihracatçılara sunulan toplam finansman desteğinin yüzde 17 oranında artış kaydederek gerçekleşeceğine vurgu yapan Zeybekçi, 2017’de yüzde 25 oranında desteklenen ihracatçıların oranının bu sene yüzde 27’ye çıkarılacağını da açıklamalarına ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.