Mayıs Ayına Ait Güven Endeksleri Verilerinde Düşüş Kaydedildi!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan Mayıs ayına ait olan sektörlerin güven endeksi verileri açıklandı. Açıklana bu verilere göre, endekslerde gerileme yaşandı.

Türkiye İstatistik Kurumu, sektörlerin Mayıs dönemindeki güven endekslerini açıkladı.

Hizmet Sektöründe Bir Ayda Yüzde 5,3 Oranında Düşüş Görüldü

Açıklanan söz konusu bu verilere göre, mevsim etkilerinden ayrıştırılmış olan hizmet sektörü Mayıs döneminde Nisan döneminde kıyasla yüzde 5,3 oranında gerileme göstererek 92 olarak gerçekleşti. Hizmet sektörünün güven endeksinde yaşanan bu gerileme, son üç aylık süreçte, iş durumunun daha iyi bir hale geldiği ve hizmetlere yönelik talepte artış yaşandığı yönündeki değerlendirmelerin ve bunun ile beraber önümüzdeki üç aylık süreçte de hizmetlere yönelik talebin yükseliş göstereceğine ilişkin beklentileri bulunan girişim yöneticisi sayısında görülen düşüşten kaynaklandığı ifade edildi.

Söz konusu dönemde hizmet sektöründe, Nisan dönemine kıyasla hizmetlere yönelik talep, iş durumu ve hizmetlere yönelik mevcut bulunan talep beklentisi endekslerinin düşüşü yüzde 6,3 oranında, yüzde 5,1 oranında ve yüzde 4,5 oranında olacak şekilde sıralandı.

Ticaret Sektörü de Geriledi

Mevsim etkilerinden ayrıştırılmış olan perakende ticaret sektörü güven endeksi söz konusu dönemde yüzde 3,2 oranında gerileme kaydederek yüzde 97,1 oranında kadar düşüş gösterdi. Perakende ticaret sektörü güven endeksinde meydana gelen bu gerilemede, son üç aylık süreçte iş hacmi ile satışların yükseldiğini, hali hazırda bulunan mal stok düzeyinin mevsim normallerinin altında olduğuna yönelik değerlendirmelerde bulunan ve önümüzdeki üç aylık süre zarfı içerisinde iş hacmi ile satışların yükseleceğine yönelik beklentisi bulunan girişimci yöneticisi sayısının düşüş göstermesinden kaynaklandığı ifade edildi.

Perakende ticaret sektöründe Mayıs döneminde, Nisan dönemine kıyasla iş hacmi – satışlar, hali hazırda bulunan mal stok düzeyi ve iş hacmi – satışlar adına beklentisi endeksleri ise, yüzde 2 oranında, yüzde 2,8 oranında ve yüzde 4,6 oranında gerileme gösterdi.

İnşaat Sektörü Güven Endeksinin Düşüşü de Yüzde 2,1 Oranında Oldu

Yine mevsim etkilerinden ayrıştırılmış olan inşaat sektörü güven endeksi ise, Nisan döneminde yüzde 78,8 oranında gerçekleşmiş iken, Mayıs döneminde yüzde 2,1 oranında düşüş göstererek yüzde 77,2 oranında gerçekleşti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.