Mehmet Şimşek Açıkladı! TCMB’den Beklenen Adım Geç De Olsa Atıldı!

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamalarında TCMB’nin döviz kurları ile alakalı atmış olduğu adıma değinen Şimşek, geç de olsa sağlam bir adım atıldığı ve bunun kurlara büyük oranda etkisi olduğunu dile getirdi.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, katılmış olduğu bir televizyon programında ekonomi gündemi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

TCMB’nin Atmış Olduğu Adım Piyasalar Üzerinde Etkili Oldu

Söz konusu bu değerlendirmelerinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın döviz için atmış olduğu adımın piyasa üzerindeki etkisi ile alakalı konuşan Şimşek, TCMB tarafından oldukça güçlü bir adım atıldığını ve etkisinin de çabuk görüldüğünü söyledi. Bu gibi durumlarda bazen hemen piyasalarda bir normalleşme hareketi beklendiğini ancak bu şekilde gerçekleşmediğini, patikaya oturması için zaman gerektiğini ifade eden Şimşek, dün etkiye bir sınırlama getiren bir takım olaylar meydana geldiğini, bunlardan birini de Halkbank’a yönelik asılsız iddialar olduğunu belirtti. Halkbank ile alakalı bu gibi bir karar durumu olmadığını, uydurma bir haber olduğunu vurgulayan Şimşek, TCMB tarafından bu gibi spekülatif saldırılara karşı gerekli adımları atacağını belirtti.

Ek hususlar ortaya çıkmadığı sürece kur adına atılan adımların etkisi olduğunu dile getiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, gerekli tepkilerin gösterildiğini ve atılması gereken adımların atılacağına vurgu yaptı.

Vergi Artımını Söz Konusu Değil

Ek endişelerin ortan kaldırılması gerektiğini, kamu maliyesine yönelik ülkenin seçim sonrasında atılan adımları telafi etmeye muktedir olduğunu dile getiren Şimşek, vergi artırımına gitmeden vergi tabanını genişletecek olan reformun TBMM’ye sunulduğunu, gerekli görüldüğü takdirde firmalar için gerçekleştirilen yapılandırma meselesine güçlü destek sağlayacaklarını belirtti. Geri ödeme gücüne sahip olan firmaların döviz üzerinden borçlanma yapacağını, KOBİ’lere yönelik olan bölümün devreye sokulduğunu da aktardı. Bahsi geçen bu reform düzenlemenin her şey yatıştığı zaman başlıca Türkiye’nin kredi notunu düzeltecek kırılganlığı azaltmaya yetecek bir düzenleme olduğunu, bankacılık sektörünün de sağlamlığını sürdürdüğünü açıklamalarına ekledi.

Öte yandan açıklamalarında, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Londra’da gerçekleştireceği görüşme ile alakalı olarak da bilgi veren Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, para politikasında normalleşme sürecinin devam edeceğini, gündem de ise herhangi bir vergi artışının söz konusu olmadığını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.