Sanayi Üretimi Beklentilerin Üzerinde Gerçekleşti!

2018 yılının ikinci çeyreklik dönemine yönelik ilk sanayi üretimi verileri aylık olarak bakıldığında yüzde 0,9 ve 2017 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 6,2 civarında yükseliş göstererek beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

2018 yılının ikinci çeyreklik dönemine yönelik ilk sanayi üretimi verileri beklenenin de üstünde gerçekleşerek ilk çeyreklik dönemde meydana gelen güçlü büyümenin her ne kadar yavaş da olsa sürebileceğini ifade edildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, takvim etkilerinden ayrıştırılmış olan sanayi üretimi 2018 Nisan döneminde 2017 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 6,2 civarında, takvim ve mevsim etkilerinden ayrıştırılmış olan sanayi verileri ise Mart 2018 dönemine kıyasla yüzde 0,9 civarında yükseliş göstererek tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

Ekonomik Büyüme Beklentilerin Üzerinde Gerçekleşti

2018 yılının ilk çeyreklik döneminde yüzde 7,4 civarında gerçekleşerek beklentileri aşan bir performans sergileyen ekonomik büyüme verisi kaydeden Türkiye’de, sanayinin çarklarının 2018’in ikinci çeyreğinin başı itibari ile dönmeye başladığına işaret eden veriler, senenin geri kalanı adına büyümeye yönelik tahminlere de olumlu yönde etki etti.

Konu ile alakalı olarak bir takım değerlendirmelerde bulunan analistler, takvim endekslerinden ayrıştırılmış olan endeksin, üç aylık hareketli ortalamasının yıllık bazda değişiminin yüzde 8 civarında olduğunu ifade ederek, aylık endekslerde görülen hareketlilik sebebi ile trend bakımından daha net görüntü verdiğine dikkat çekilen üç aylık hareketli ortalamanın yıllık bazdaki değişiminin,  hala daha üretim gücünü muhafaza etmeyi sürdürdüğünü dile getirdi.

İlk Çeyrekte Üretim Endeksi Yüzde 9,9 Civarında Arttı

İkinci çeyreklik dönemde sanayi üretimi senelik yükselişinin yüzde 5 ya da altına doğru yavaşlayabileceğini belirten analistler, sanayi üretimi endeksinin ilk çeyreklik dönemde yüzde 9,9 civarında yükseliş yaşandığını hatırlattı.

Tüm bunların yanı sıra analistler, öncü göstergelerin büyüme eğiliminin bu senenin ikinci çeyreklik döneminde güç kaybı yaşadığına işaret ettiğini ifade ederek, bu rağmen elde edilen son istatistiklerde bu senenin ekonomik büyüme beklentilerini yüzde 4’ün üzerindeki tehlikelerin yükseliş yönünde hareket ettiğini aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.