<meta name="google-site-verification" content="NZZM__gCr9t63HozLWRcKnFsJHPpUjGwx5Bemv9Lxo0" />
TCDD Yüksek Hızlı Tren İhalesini İptal Ediyor! - Kredi Memur

TCDD Yüksek Hızlı Tren İhalesini İptal Ediyor!

tcdd-yuksek-hizli-tren-ihalesini-iptal-ediyor

TCDD Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek olan yüksek hızlı tren seti ihalesi sektörün talebi üzerine iptal edildi.

İhale 96 Adet YHT Alımı Yapılacak

TCDD Genel Müdürlüğü’nün düzenleyecek olduğu saatte 25 kilometre hıza ulaşan 96 adet YHT olarak bilinen yüksek hızlı trenin alımı ve üretimi konulu ihale sektörün talebi üzerine iptal edildi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre TCDD’nin düzenleyeceği ihale 96 adetten oluşan YHT setini kapsıyordu.

5 Nisan’daki İhale İptal Edildi

Daha önce 5 Nisan 2018 tarihinde yapılacağı açıklanan YHT ihalesi iptal edilecek. Sektörden ihalenin iptal edilmesi ile ilgili talepler geldi. Bunun üzerine alınan karar çerçevesinde 5 Nisan’daki ihalenin iptal edilmesine ihalenin şartnamesinde yapılacak olan yeni düzenleme ve değişikliklerden sonra tekrardan ihale ilanı yayımlanacak. Sanayi İşbirliği Programı ile ilgili yönetmelik kapsamında 96 adetten oluşan YHT seti ile ilgili yapılan ön yeterlilik değerlendirmesinde düzenlenecek olan yeni ihalenin hangi tarihte olduğunun daha sonra bildirileceği belirtildi.

İhale Kapsamında Sadece YHT Yok

İhale çerçevesinde 96 adetlik YHT seti, değişik versiyon YHT araçları için 30’ar kalemden oluşan yedek malzeme, iki adet hareketli ve tam ölçekli YHT simülatörü, 10 adet masa tipi simülatör, 2 adet eğitici kontrol istasyonu tein edilecek. Temin edilecek olan ürünlerle yerli üretimin ve test tesisinin kurulması, belgelendirilmesi, tipinin onaylanması ve tescili, teknik bakım, onarım ve temizlik hizmetlerinin alımı da sağlanacak.

İhaleden Sonraki Etaplarda Neler Yapılacak?

İhale düzenlenerek sonucu belirlendikten sonra ilk etapta 20 adet yüksek hızlı trenin seri yüzde 10 oranında katkı payı ile üretimi gerçekleştirecek. İkinci etapta ise 60 adet YHT seti için yüzde 53 oranında yerlilik oranı yakalanması amaçlanıyor. Üçüncü etapta da Milli YHT Projesi çerçevesinde 16 set YHT yüzde 74 yeterlilik payı ile Eskişehir’de bulunan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ.’De kurulması planlanan tesiste üretilecek.

  • Site İçi Yorumlar