TCMB’den Enflasyona Yönelik Önemli Açıklama!

Konuya ilişkin açıklamalarında 2018 Haziran döneminde en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon adına maliyet faktörlerinin yanı sıra talep yönündeki faktörlere de vurgu yapan TCMB, enflasyon verilerinin genele yayıldığını ifade etti.

Merkez Bankası Enflasyon Rakamları Hakkında Değerlendirmelerde Bulundu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) dün sabah açıklanan 2018 Haziran dönemine ait olan enflasyon verileri hakkında bir takım değerlendirmelerde bulundu. Söz konusu bu açıklamalarında 2018 Haziran döneminde yıllık olarak gerçekleşen enflasyon oranı yüzde 15,39 civarında, aylık olarak gerçekleşen verilerin ise yüzde 2,61 civarında gerçekleştiğini anımsatan Merkez Bankası, çekirdek endekslerin yıllık rakamları ve ana eğilimlerin dikkate alınacak bir seviyede yükseldiğini dile getirdi.

Enflasyondaki Yükseliş alt Gruplara Yayıldı

Enflasyonda meydana gelen yükselişin alt gruplar geneline yayıldığını ifade eden Merkez Bankası, bu yükselişe en çok katkı sağlayanın başta sebze olmak üzere işlenmemiş gıda grubu olduğu değerlendirmelerinde bulundu. Söz konusu olan dönemde enerji enflasyonunda meydana gelen yukarı yönlü seyrin devam ettiğini, döviz kurunda yaşanan gelişmelere paralel olarak özellikle beyaz eşya ve otomobil olmak üzere dayanıklı tüketim ürünlerinde üst seviyedeki oran ve fiyat artışlarının kayıtlara geçtiğini anlattı.

İlgili haber:  Yeni Haftanın İlk Gününde Altın Fiyatları Düşüş Gösterdi! (28.05.2018)

Yıllık Enflasyon ve Ana Eğilimde Dikkat Çekecek Yükseliş Yaşandı

Öte yandan Türk Lirası’ndaki diğer para birimleri karşısındaki aşağı yönlü seyri, ithal içeriği daha fazla olan diğer temel ürünlerin yanında bir takım hizmet gruplarına negatif yönde etki ettiği yönünde değerlendirmelerde bulunan TCMB, ayrıca Haziran ayında hizmet gruplarının genele yayılan bir yükseliş görüldüğünü de dile getirdi. Söz konusu gelişmelerde maliyet faktörlerinin yanında talep yönlü etkilerin de gözlemlendiğini, bu doğrultuda çekirdek endekslerin yıllık enflasyonları ve ana eğilimlerinin dikkat çekecek derecede yükseldiğini de açıklamalarına ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.