TL Olarak Geri Ödeme Piyasayı Büyük Oranda Rahatlatacak!

DEİK Başkanı Olpak konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamalarında, Türkiye’ye yatırımcı çekmek kadar Türkiye dışında yatırım yapmanın da önemli olduğunu, ancak para kaçırma adına yürütülen operasyonların mevcut olması durumunda, buna rıza gösteremeyeceklerini açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), 25 Mayıs tarihine kadar kullanılan ve 31 Temmuz günü de dahil olmak üzere o tarihe kadar vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazanımını sağlayan hizmetler reeskont kredilerinin vade süresinde ödenmesi durumunda dolar asına 4,2000, euro adına 4,9000, İngiliz sterlini adına da 5,6000 kuru kullanılarak Türk Lirası şeklinde gerçekleştirilmesine imkan sağlandı.

Söz konusu meseleye ilişkin bazı değerlendirmelerde bulunan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, TCMB tarafından alınmış olan söz konusu bu kararın ihracat yapanların özellikle de son zamanlarda oynak finansal konjonktürde oluşan kaygıların önüne geçilmesi adına büyük öneme sahip olduğuna vurgu yaptı.

TCMB’nin Bu Kararı İş Dünyasından Destek Aldı

Temmuz ayının sonuna dek vade süresi dolan kredilerde Türk Lirası cinsinden geri ödeme olanağının sağlanmış olmasının firmalar adına mevcut ortamda rahatlatıcı bir etki yaratacağını dile getiren Nail Olpak, ihracatçılar tarafından en zor zamanlarda verilen bu destekler değerliyken, piyasalarda yaşanan hareketliliği yatıştırma adına da önemli bir katkı sağlayacağını umduklarını aktardı. Merkez Bankası tarafından finansal kararlılık çerçevesinde verilen bu kararı, iş dünyası olarak desteklediklerini de aktardı.

TL’nin Değer Kaybı İhtacatçılar Adına da Büyük Sorun

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise konuya ilişkin açıklamalarında, döviz kurlarında meydana gelen aşırı değer artışı ve oynaklığın özellikle ihracatçılar olmak üzere iş dünyasında büyük bir kaygıya neden olduğunu ifade etti. İhracatçı firmaların iki gün sonra döviz kurlarının ne durumda olacağı düşünerek ticari çalışmalarını kararlı bir şekilde sürdürebilmesinin bir hayli zor olduğunu dile getiren Büyükekşi, öte yandan döviz kredisi kullanan firmaların da kurlarda yaşanan hareketlilik sebebi ile borcunu ödemekte zorlandığını dile getirdi. Bu nedenle sıklıkla dile getirildiği üzere Türk Lirası’nın değer kaybetmesinin ihracatçılar adına pozitif bulmadıklarını, kurlardaki bu oynaklığın sonlandırılması adına Merkez Bankası tarafından verilen kararın oldukça yerinde olduğunu düşündüklerini de açıklamalarına ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.