Türkiye’nin İlk Metro İhracatına Sayılı Günler Kaldı!

Ulaştırma adına elektrikli çözüm yolları sunan Bozankaya, Türkiye’de ilk metro ihracatı gerçekleştirmek üzere hazırlık yapıyor. Şirket tarafından Bangkok metrosu adına üretimi gerçekleştirilen ve Tayland’a ihraç edilecek olan ilk trenler adına bir tören düzenlenecek.

Ekonomiye 50 Milyon Avroluk Katkı Sağlanacak

Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, merkezi Ankara’da bulunan şirket, Bangkok metrosu adına üretimini gerçekleştirmiş olduğu toplamda 22 adet trenin Tayland’a gönderilmesi ile beraber Türkiye ekonomisine 50 milyon avronun üzerinde döviz kazanımı sağlayacak. 19 Haziran 2018 Salı günü şirketin Ankara’da bulunan fabrikasında Bangkok’un yetkililerinin de iştiraki ile ilk trenlerin fabrika çıkışından dolayı bir tören düzenlenecek.

Bozankaya, 2016 yılında Siemens konsorsiyumu ile beraber kazanmış olduğu Bangkok Green Line Metro Projesi adına tren üretimi yaparak yurt dışına gönderen ilk şirket olarak kayıtlara geçecek. Tayland’da yer alan BTS şirketine, Siemens konsorsiyumu ile 22 adet tren üretimi gerçekleştiren Bozankaya, söz konusu ülkede raylı ulaşım konusunda faaliyet gösteren bir diğer şirket MRT’nin trenlerini şase üretimi de yapılması ile beraber Türkiye ekonomisine 22 milyar avro daha katkı sağlanacak.

Bu Proje Gelecek Projeler İçin Referans Olacak

Öte yandan elde edilen bilgilere göre, Bongkok’ta kullanılacak olan bu trenlerin metro hattı açılışı 5 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. BTS ve MRT adına gerçekleştirilen satışlar ile beraber Türkiye’nin Tayland’da yapacağı ihracatta oldukça mühim seviyede artış yaşanacağı tahmin ediliyor. Trenlerin bakım ve onarımı için Türkiye’den yedek parça talep edilmesi de aynı zamanda dış ticaret için ilave bir katkı sağlamış olacak. Üstelik hayata geçirilen bu projenin, gelecekteki dış projeler adına Türkiye için bir referans niteliği taşıyabileceği de ifade edildi.

Konu ile alakalı olarak basın mensuplarına karşı bir takım açıklamalarda bulunan Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, raylı sistem üzerine bir Ar – Ge ile danışmanlık şirketi kurduklarını, şirketin büyük hisse sahibi olan ortaklarına da hizmet sunulduğunu ve dünya çapında Bozankaya imzalı yaklaşık olarak 3 bin civarında raylı sistem aracının yer aldığını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.