,
Ekonomi

Ekonomistler Cari Açığa Yönelik Açıklamalarda Bulundu!

Bazı ekonomistler bugün itibari ile açıklanan cari açık verileri hakkında bir takım değerlendirmeler yaparak bulunarak, son 2 aydır gerçekleşen cari açık rakamlarının neredeyse son 4 yılın en üst seviyesine ulaştığını ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından Ocak ayına ait olan rakamlara göre, söz konusu olan dönemde cari açık 7,1 milyar dolar seviyesine ulaşarak piyasalar tarafından tahmin edilenin üzerinde gerçekleşirken, 1 senelik cari açık ise 5 milyar 572 milyon dolar civarında gerçekleşti.

Söz konusu bu rakamlara yönelik bir takım değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Haluk Bürümcekçi, son iki aylık cari açık rakamlarının, 51,6 milyar dolar ile 2014 yılının Mayıs ayından bu yana en üst düzeyde gerçekleştiğini ifade etti.

12 Aylık Cari Açık 53 Milyar Doların Üzerinde Gerçekleşebilir

Gümrük ve Ticaret Bakanlığına ait olan Şubat döneminin öncü dış ticaret rakamlarının, 2017’ye kıyasla dış ticaret açığına yönelik bir işaret olduğunu dile getiren Bürümcekçi, söz konusu bu rakamın da bir yıllık cari açığın 53 milyar doların üzerinde gerçekleşeceği düşüncesine neden olduğunu belirtti.

Olası Riskler Yukarı Yönde

Ayrıca açıklamalarında, son zamanlarda çekirdek açığın gözle görülür bir şekilde yukarı yönlü seyir göstermesinin, ekonominin potansiyel büyümesinin de üzerinde gerçekleştiğine işaret olan başka bir rakam olduğunu ifade eden Bürümcekçi, rakamlarda takip edilen kötüleşmenin dış ticaret ile birincil gelir arasındaki dengenin 2017’den bu yana yüksek oranda açık vermesinin ana unsur olduğunu, hizmetler dengesinin 2018’de yüksek fazla vermesinin kötüleşmeye de bir limit getirdiğini anlattı. Cari dengenin enerji ithalatında görülen yükselişe karşı altın ticaretinde görülen lehte baz etkisi ile büyümede yaşanabilecek yavaşlama ihtimali ile bu yılın sonunda 52 milyar dolar civarında açık beklediklerini, fakat olası risklerin yukarı yönlü olduğunu açıklamalarına ekledi.