Ekonomi

Ekspertiz Raporu Ne İçin Gerekir?

Son zamanlarda bankalarda gayrimenkul ve araç alım satımlarında kullandırılan kredilere sağlanan kolaylıklar, ekspertiz raporu sözcüğünün sıklıkla duyulmasına neden oluyor. Alım satım işleri için oldukça büyük önem arz eden bu raporlarda, alınması düşünülen gayrimenkul veya aracın fiyatının belirlenmesi sağlanıyor ve bu belirlenen fiyat oranında, bankanın vereceği kredi bedeli tespit ediliyor.

Yani bir başka deyişle ekspertizin yazacağı rapor, sizin almayı düşündüğünüz gayrimenkul veya araç için ne kadar kredi kullanacağınızın resmi bir belgesi durumunda.

Eksper (Gayrimenkul Değerleme Uzmanı) Kimdir ?

Kredili alım satım işlerimizin esas adamı olan eksperler, çeşitli ekspertiz firmaları ile bağlantılı olarak çalışan kimselerdir. Sadece alım satım işlerinde değil, diyelim ki aracınız kaza yaptı ve sigortadan paranızı alabilmeniz için aracınızda ne kadarlık bir hasarın olduğunun tespit edilmesi gerekiyor. İşte bu durumda yine bir ekspere ihtiyacınız olacaktır. Diğer bir ifade ile eksper, bilirkişidir ve resmi birçok işinizde onların yazacakları raporlara ihtiyacınız olacaktır.

Ekspere Nasıl Ulaşırız?

Ekspertiz raporuna ihtiyacımız olduğunda, internet arama motorlarına ekspertiz bul biçiminde yazarak aramalar yapabiliriz. Ancak kredili bir konut veya araç alımında başvurduğumuz bankanın veya bir kaza raporu ise sigorta şirketimizin birlikte çalıştığı ekspertiz firmalarından bize yönlendirilecek olan bir eksper mutlaka olacaktır.

Ekspertiz Raporu İçin Gereken Evraklar

Diyelim ki konut kredisi kullanacaksınız ve satın alacağınız ev için bir eksper raporuna ihtiyacınız var. Bunun için tabii ki önce bankaya başvurmanız gerekiyor. Bu başvurunuz sırasında bankanın sizden isteyeceği evraklar, ekspertiz raporu için de geçerli oluyor. Yani eksper raporu için özellikle bazı evrakları hazırlamanız gerekmiyor. Kredi başvurunuzda bankanın sizden istediği evraklar ise nüfus cüzdan fotokopisi, gelir belgesi, ikametgah belgesi. Bu evrakları bankaya teslim ettikten sonra gerisi bankanın ve eksperin işidir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri