elektrik-faturalarinda-yeni-donem-basliyor
Ekonomi

Elektrik Faturalarında Yeni Dönem Başlıyor!

Elektrik abonelerinin başvuruları yeni düzenlemeye göre 1 gün içinde sonuçlanacak, 24 saat içinde elektrik bağlanacak.

En Geç 24 Saat İçinde Elektrik Bağlanacak

EPDK olarak bilinen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nde değişiklik yapılıyor. Elektrik tüketimi ile ilgili yapılan yeni düzenlemeye göre bundan böyle elektrik aboneleri tarafından yapılan perakende satış sözleşmesi başvuruları 1 gün içinde sonuçlandırılacak, Başvurusunu eksiksiz olarak tamamlayan ve imar alanı dahilinde bulunan bölgelere en geç 24 saat içinde elektrik bağlanacak. Elektrikte serbest tüketici kapsamına girmeyen ve perakende satış sözleşmesi yaparak elektrik abonesi olan kişilerin zamanında ödemedikleri borçları ile ilgili yasal işlem yapılabilmesi için elektriklerinin kesilmiş olması gerekecek.

İmar Alanı Haricinde Olan Yerlere 48 Saat İçinde Elektrik Bağlanacak

EPDK tarafından yapılacak olan yeni düzenleme ile perakende satış sözleşmelerinde başvuru sürecinin sonlanması 1 güne inecek. Süreci tam ve doğru şekilde tamamlayan abonelerin imar alanı dahilinde olmaları durumunda elektrikleri 24 saat içinde, imar alanı haricinde olmaları durumunda da 48 saat içinde bağlanacak. Ödemediği faturalardan dolayı abonelere yasal işlem yapılabilmesi için elektriklerinin fiilen kesilmiş olması gerekecek. Faturalar ödendiği takdirde aynı gün içinde elektrikleri açılarak yeniden hizmet almaya başlayabilecekler. Abonelerin hatası dışında baka bir sebeple elektrik sayacının tüketimi eksik kaydetmiş olması durumunda faturalarda 12 ay olarak yer alan süre 180 güne indirilecek.

Tüketicilere 14 Gün İçinde Anlaşmadan Cayma Hakkı Geliyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun yönetmelikte yapacağı değişikliğe göre yıllık olarak tükettiği elektrik 100 bin kilovattan az olan aboneler, tedarikçi firmalar ile belirsiz süreli ya da belirli süreli 3 yıllık anlaşma yapabilecek. Yapılan anlaşmanın süresinin bitimine 2 ay kala sözleşmenin sona ereceği tedarikçi firma tarafından aboneye bildirilmek zorunda olacak. Bahsi geçen anlaşmalar yüz yüze ya da uzaktan düzenlenebilecek. Elektrik tüketicilerin bir gerekçe göstermeksizin anlaşma tarihinden sonraki 14 gün içinde cayma hakları bulunacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri