Ekonomi

Emekliler İlave Ödemelerinin Artırılmasını Talep Ediyor!

TÜED Genel Başkanı Ergün konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, emekli vatandaşların vergi yükünün fazla olduğunu, bu yükün hafifletilmesi adına vergi iadesinin yerine uygulanan ek ödemelerin artırılması gerektiğini belirtti.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamalarında Ergün, vergi iadesi uygulamasının yerine emekliler adına tercih edilen ek ödeme uygulamasının oranının yüzde 4-5 gibi düşük bir oranda olduğunu ifade ederek, emeklilerin vergi yükümlülüğünün bir yük haline geldiğini anlattı. Bu yükün hafifletilmesi adına vergi iadesi yerine uygulanan ilave ödeme uygulamasının en az yüzde 4-5 oranında artırılması gerektiğini, bu yükün ancak bu şekilde hafifletilebileceğini ifade etti.

Vergi İadesi 2006’da Kaldırıldı

Söz konusu açıklamalarını basın mensuplarına karşı gerçekleştiren Ergün, emekliler için gerçekleştirilen vergi iadesinin 12 sene öncesinde kaldırıldığını, yerine ilave ödeme yapılmaya başlandığını anımsattı.

Gerçekleştirilen ilave ödemelerin emekli maaşlarına göre gerçekleştirildiğini dile getiren TÜED Genel Başkanı Ergün, 2018’in ilk yarı döneminde emekli maaşı bin 18 TL’ye kadar olan emeklilere yüzde 5 oranında, bahsi geçen bu rakamdan fazla olan emeklilere ise yüzde 4 oranında ilave ödeme yapıldığını belirtti. Halbuki emeklilerin sıradan ihtiyaçlarını karşılamak için dahi yüzde 8 oranın da KDV, su, elektrik, doğalgaz gibi temel ihtiyaçları içinse yüzde 15 oranında vergi ödediklerini de açıklamalarına ekledi.

Ek Ödeme Yetersiz Kalıyor

Vergi iadesi yerine uygulanan bu sistemi gün geçtikçe emeklilerin aleyhine işlemeye başladığını dile getiren Ergün, emeklilerin harcamalarındaki fişlerin karşılığı olarak almış oldukları yüzde 15 oranın nazaran bugün almış oldukları ilave ödemenin az olduğunu söyleyen Ergün, emeklilerin vergi yükünün hafifletilmesinin, ancak ilave ödemenin artırılması ile mümkün olacağını belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri