Seçim sonrası zamlar geliyor
Ekonomi

Emeklilere Müjde! Zam Göründü!

SSK ve Bağ-kur emeklilerine, enflasyon beklentilerine göre yüzde 4.02 oranında zam yapılması öngörülüyor. Söz konusu bu beklenti gerçekleştiği takdirde emekli aylıklarına 180 TL zam uygulanacak.

Türkiye genelinde mevcut bulunan yaklaşık olarak 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi, 2018 yılının bir diğer zammını da 7’inci ay itibari ile alacak. Yapılacak olan bu zammı belirleyecek unsur ise, 2018 yılının ilk yarısında gerçekleşecek olan enflasyon oranları olacak. Ocak-Haziran döneminde gerçekleşecek olan enflasyon rakamları Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur’dan emekli olanların yeni aylıklarını belirlemede başrol olacak. Söz konusu olan enflasyon rakamları ise, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her ayın 3’ünde olduğu gibi 3 Temmuz tarihinde açıklanması ile belli olacak.

2018 Yılı Programı’na Göre 4,02 Oranında Zam Yapılacak

Fakat emekli maaşları için uygulanacak olan zam hakkında bir takım ipuçları şimdiden ortaya çıkmaya başladı. 2018 Yılı Programı’nda gerçekleşecek olan enflasyon beklentilerine göre, SSK ve Bağ-Kur’dan emekli olanlar için uygulanacak olan zammın yüzde 4,02 oranında gerçekleşeceği ifade ediliyor. Ancak söz konusu olan bu rakamın yükselebileceği gibi alçalabileceği de belirtiliyor.

Tahmin Edilen Zam Oranı Artabilir

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 2018 yılı için beklenen enflasyon rakamlarını yüzde 7 iken yüzde 7,9’a revize etmesinin ardından, maaşlara uygulanacak olan zammın da yükselebileceğine işaret olarak gösteriliyor. Bahsi geçen 4,02 oranındaki zammın gerçekleşmesi halinde ise bu oran maaşlara maksimum 180 TL olarak yansıyacağı tahmin ediliyor. Hali hazırla en fazla emekli maaşı 4 bin 481 lira 25 kuruş iken, söz konu zam ile beraber 4 bin 661 lira 40 kuruşa ulaşmış olacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri