emlak-pazarinda-yillik-islem-hacmi-698-milyar-dolar-oldu
Ekonomi

Emlak Pazarında Yıllık İşlem Hacmi 698 Milyar Dolar Oldu!

Merkez bankalarının sıkı para politikaları uygulamasına rağmen küresel olarak emlak piyasası frene basmadı.

 Gayrimenkul Güvenli Liman Olarak Görülüyor

Küresel piyasalara yön veren merkez bankaları tarafından uzun bir süredir sıkı para politikaları uygulanarak para musluklarının kısılmış olmasına ve siyasi belirsizliklerin küresel olarak devam ediyor olmasına rağmen küresel ticari emlak piyasasının 2017 yılında gaz kesmeden yoluna devam ettiği görüldü. Yatırımcılar gayrimenkul sektörünü güvenli liman olarak görmeyi sürdürdü., küresel emlak pazarının 2017 yılında işlem hacmi 698 milyar dolar oldu.

Gayrimenkul Sektöründe Rekorlara İmza Atıldı

Batı ülkelerinin merkez bankaları parasal sıkılaşma politikaları ve Asya kıtasında piyasaların düzenleyicisi olan kurumlarım baskıları gittikçe artarken, 10 yıl önce yaşanan küresel ekonomik krizden rekor seviyelere ulaşarak ve pazar hacmini artırarak çıkan en önemli sektörlerden biri emlak sektörü oldu. Küresel emlak pazarında her ne kadar işlem hacimlerinde ve satış değerlerinde gerilemeler görülse de sektör genel olarak rekor düzeylere ulaşmayı başardı. Uluslararası anlamda gayrimenkul danışmanlığı yapan şirketlerden olan JLL’den elde edilen verilere göre 2017 yılının son çeyreğinde küresel emlak pazarı 228 milyar dolarlık işlem hacmiyle bir rekora imza attı.

İşlem Hacmi Yüzde 10 Oranında Arttı

JLL’nin verileri bahsi geçen dönemde kaydedilen işlem hacminin 2016 yılının son çeyreklik dönemine göre yüzde 10 oranında artış sağladığını gösteriyor. Emlak sektöründe yıllık olarak gerçekleşen işlemlerin toplam hacminin yüzde 6 oranında arttığı ve 698 milyar dolara ulaştığı öğrenildi. Şirket küresel ticari emlak pazarını konu alan bir rapor hazırladı. Raporda küresel anlamda siyasi belirsizliğin devam ediyor olsa da yatırımcılar tarafından gayrimenkul sektörünün güvenli bir liman olarak görüldüğünün de altı çizildi.

2018 Yılında Satışlar Düşük Seviyelerde Kalabilir

2017 yılında emlak sektöründe satışlar ve fiyatlar anlamında rekorlar kırıldı. Uzmanların 2018 yılı ile ilgili tahminleri emlak piyasasının küresel olarak geçtiğimiz yıl olduğu gibi rekorlar kırmayacağı, fiyatlarda çok büyük artışlar görülmeyeceği, satışların da biraz daha aşağı düzeylerde kalabileceği yönünde oldu. Ancak 2018 yılında emlak pazarında keskin düşüşlerin beklenmediğini de belirttiler.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri