Ekonomi

Emlak Sektörü Dalgalanıyor!

Ocak 2018 Emlak Endeksi verilerine göre, sektör bazı kentlerde yeni yıla hareketli bir giriş yaparken, bazı kentlerde ise durağan bir şekilde giriş yaptı. Ülke genelinde satışa sunulan konut fiyatları son bir sene içerisinde yüzde 7 oranında yükselişe geçerken, İstanbul’da ise bu rakam yüzde 9 olarak gerçekleşti. Ayrıca bahsi geçen bu yükseliş rakamları da enflasyonun biraz altında seyretti.

Türkiye Genelinde Konut Fiyatları Yüzde 7 Oranında Arttı

Ocak 2018 Emlak Endeksi verilerine göre, 2017 yılını konut fiyatlarında yaşanan yükseliş ile tamamlayan emlak sektörü, 2018 yılına inişli çıkışlı bir giriş yaptı. Ülke genelinde satışa sunulan konutların ortalama olarak metrekare fiyatları, 2017’nin aynı döneminden bu yana yüzde 7 oranında yükseliş kaydederek 2 bin 735 TL iken, 2 bin 924 TL’yi buldu.

Bursa’da Fiyatlar Değişmedi

İstanbul’da satışa sunulan konutların ortalama metrekare fiyatları ise yine Ocak 2018 döneminde yüzde 9 oranında yükseliş kaydetti ve 4 bin 491 TL iken, 4 bin 892 TL’ye ulaştı. Öte yandan son bir ay içerisinde de ülkenin genelinde konut fiyatları yükseliş kaydederken, Bursa’daki konut fiyatları ise değişmedi.

Söz konusu olan bu verilere göre, ülke genelinde konut fiyatlarına en çok zam yapan il yine değişmeyerek Edirne oldu. Edirne’de konutlar için yapılan fiyat artışı oranı yüzde 36’yı bulurken, Edirne’nin ardından yüzde 29 ile Kırıkkale, yüzde 23 ile Sinop ve yüzde 21 ile de Elazığ en çok fiyat arışı yapan iller arasında yerini aldı.

İstanbul Konutta En Pahalı Semti Beyoğlu

İstanbul’daki konut fiyatlarına bakıldığında son bir ay içerisinde konut fiyatlarına en fazla zam uygulayan ilçe yüzde 7,8 oranı ile Beyoğlu olarak gerçekleşirken, en fazla düşüş yaşayan ilçe ise Sultanbeyli olarak gerçekleşti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri