Ekonomi

Emlak Sektörünü Arsa Fiyatları Yavaşlatıyor!

Gayrimenkul geliştirme alanında hizmet veren Cathay Group’un Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Mahmut Alper, sektörün gidişatı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper, konut – emlak sektörünü değerlendirdi. Açıklamalarında Türkiye’de konut üreticilerinin en çok harcama yaptıkları alanlardan bir tanesinin arsa olduğunu, üretim aşamasında yapılan maliyetlerin neredeyse yarısının arsa maliyeti tarafından oluştuğunu, hatta İstanbul’un bazı bölgelerinde bu maliyet oranının yüzde 80 seviyesine kadar yükseldiğini, bu durumun sektörün yavaşlamasında önemli bir etki yarattığını ifade etti.

Emlak Sektörü Birkaç Yıldır Yavaşlıyor!

2007 yılından sonra adeta sıçrama yaşamaya başlayan emlak sektörünün son birkaç yıldır yavaşlama eğilimine geçtiğini, yapılan imalatın içerisindeki en yüksek ham madde maliyetinin arsa tarafından oluştuğunu, bu durumun özellikle kurumsal firmalara ve markalı konut üreticilerine önemli etki yarattığını ifade etti. Asıl konut satış rakamlarının, konut teslimi sonrasında yapılan tapu devri ile ortaya çıktığını ifade eden Tuğsuz, bu durumun da sektörün yavaşlama durumunu gösterdiğini belirtti.

2017 yılında emlak sektörünün en büyük sıkıntısının beklentinin çok üzerinde yükselen konut kredisi faiz oranları olduğunu ifade eden Tuğsuz, konut üretim maliyetlerinin merkezi alanlarda yüzde 80’lik kısmının arsa fiyatları yüzünden oluştuğunu, bu durumun konut fiyatlarını müteahhitlerin değil, arsa sahiplerinin kontrolüne bıraktığını ifade etti.

Finans Sektörünün Desteği Emlak Sektörünü Yükseltiyor!

İnşaat sektörünün sıçrama elde ettiği son 10 yıllık süreçteki en önemli etkinin, inşaat firmalarının bankalar tarafından fonlanması olduğunu ifade eden Tuğsuz, finans sektörünün gayrimenkul sektörünü fonlaması sayesinde çok daha sağlıklı bir finans yapısının oluşacağını ifade etti.

Yabancılara yapılan konut satışlarında KDV indirimi yapılması ve döviz kurlarının yükselmesi etkisi ile yüzde 10’luk dilimden, yüzde 25’lere kadar yükselme elde edildiğini ifade eden Tuğsuz, ihracat statüsüne giren bu durumun Türkiye ekonomisi için oldukça önemli olduğunu ifade etti.