<meta name="google-site-verification" content="NZZM__gCr9t63HozLWRcKnFsJHPpUjGwx5Bemv9Lxo0" />
Bakanlar Kurulu Kararı ile Sit Alanları İmara Açıldı! - Kredi Memur

Bakanlar Kurulu Kararı ile Sit Alanları İmara Açıldı!

bakanlar-kurulu-karari-ile-sit-alanlari-imara-acildi

Turunç, Akyaka, Akbük gibi koyların da içinde bulunduğu Gökova Körfezi’ndeki sit alanları çıkan Bakanlar Kurulu kararı ile daraltıldı.

Karar Resmi Gazete’de Yayımlandı

Bakanlar Kurulu’nun aldığı bir karara göre Akbük, Akyaka ve turunç koylarını da içine alan Gökova Körfezi’nde sit alanlarında daraltmaya gidildi. 16 Mart 2918 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre 1. derecede sit alanı olan 34.162 hektar; 12.544 hektar olarak değiştirildi. Daraltılan sit alanının 2.447 hektarlık kısmı denizde yer aldı. Aynı kararda Marmaris, Gökova Körfezi, Merteşe bölgesi ve Ula imara açıldı.

Sit Alanları Yeniden Düzenlendi

16 Mart tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmış olan karara göre Akbük’ten başlayarak Börbüdet Koyu’na kadar uzanan alanda deniz kıyısında ve ormanlık alanlardaki sit alanlarında daraltmaya gidildi. Alınan kararda 1. derecede olan sit alanında 34.162 hektarlık olan alan 12.544 hektar olarak yeniden düzenlendi. Sit alanından çıkartılan 2.447 hektarlık alan denizde yer alıyor. Karar alınmadan önce ikinci derecedeki sit alanı yoktu. Bu sit alanı için 23.530 hektarlık alan sit alanı olarak ayrıldı. Bu alanın 3.449 hektarlık kısmı denize ayrıldı. Denize ayrılan alanda bungalow ve çadırlar kurularak günübirlik turizmcilik yapılabilecek.

Daraltılan Alanda Marina Yapılacak

Üçüncü derecede sit alanı olarak belirlenen 1.353 hektar olan alanda da 1.994 hektarlık kısımda daraltmaya gidildi. Kararda bu alanın inşaat alanı olmasına karar verildi. Bu alanda yerleşim ve turizm için istenen faaliyetlerde kullanılabilecek. Deniz olarak ayrılan kısma rekrasyon ve marina yapılacak. Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün bu konu ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Bakanlar Kurulu Tam Tersi Karar Aldı

Belediye Balkanı Osman Gürün, Bakanlar Kurulu tarafından bu karar alınmadan önce kendilerine danışıldığını, bu konuyu Muğla Belediye Meclisi’ne taşıdıklarını, alınan kararı Bakanlar Kurulu’na aktarıldığını, ancak ilettikleri kararın tam tersi bir uygulama ile karşı karşıya geldiklerini, Muğla Belediyesi olarak bu alanların imara açılması yerine lokal olmasından yana olduklarını, konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

 

  • Site İçi Yorumlar