İstanbul’da Konut Satışlarında Ayın Yıldızı Pendik Oldu!

2018 yılının şubat ayına ait konut satışı rakamlarına göre Türkiye genelinde konut satışları düşerken, Pendik’te arttı.

Ocak Ayında 815 Adet Konut Satılmıştı

Bu yılın ikinci ayında Türkiye’de genel olarak konut satış rakamları düştü. Ancak İstanbul’un Anadolu yakasındaki ilçelerinden olan Pendik’te konut satışları artış gösterdi. İstanbul’un Pendik ilçesi, Türkiye genelinde ve İstanbul’un diğer ilçelerinde satışların düşük seviyede olmasına rağmen, konut satışlarını artırmayı başardı. 2018 yılının ocak ayında Pendik’te 815 adet konut satılırken, şubat ayında bu rakam arttı ve 885 adet oldu. Pendik, İstanbul’un en çok konut satışı yapılan ilçeleri listesinde ilk 5 sırada yerini aldı.

Pendik’te Konutların Metrekare Birim Fiyatı Ne Kadar?

İstanbul’un Pendik ilçesinde konutların metrekare birim fiyatı 2.784 lira oldu. Pendik’te kira amortismanı oranının da 252 ay olduğu anlaşıldı. Bu; satın alınan konutun kiraya verilmesi halinde konut fiyatını ne kadar sürede karşılayacağı anlamına geliyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yayınlanan konut fiyat endeksine göre Pendik ilçesi 300 bin liraya kadar konut satın alınabilecek ilçeler arasında yer alıyor. Merkez Bankası’nın endeksinde 300 bin liraya hangi ilçede konut satın alınabileceğinin bilgisi de liste halinde bulunuyor. Bu listeden elde edilen verilere göre İstanbul’un Pendik ilçesinden 85 metrekarelik bir konut 300 bin liraya satın alınabiliyor.

İlgili haber:  1915 Çanakkale Köprüsü Konut Fiyatlarının Artmasına Neden Oldu!

Tapu Yoğunluklarında Kurtköy Öne Çıkıyor

Tapu kadastro yoğunlukları incelendiğinde de bağımsız bölüm satışı olarak İstanbul’da Kurtköy ve Çamlık bölgelerinin öne çıktığı görülüyor. Pendik 2018 yılının şubat ayında İstanbul’un konut satışının arttığı ilk 5 ilçesi arasında yer aldı. Pendik’te bu yılın ilk ayında 815 adet konut satışı olmuştu. Geçtiğimiz şubat ayında ise bu sayı arttı ve 885 adede ulaştı. Türkiye genelinde konut satış rakamları düşüş gösterirken, Pendik’te artmış olması dikkat çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.