<meta name="google-site-verification" content="NZZM__gCr9t63HozLWRcKnFsJHPpUjGwx5Bemv9Lxo0" />
Markalı Konut Projelerinde Fiyatlar Düştü! - Kredi Memur

Markalı Konut Projelerinde Fiyatlar Düştü!

markali-konut-projelerinde-fiyatlar-dustu

İstanbul’daki markalı konut projelerinde konut fiyatları geride kalan 6 ayda düşme eğilimi gösterdi.

İstanbul’daki Konut Fiyatları Düşüyor

Markalı konut projeleri fiyatlar özellikle İstanbul’da son 6 ayda düşüş kaydetmeye başladı. bahsi geçen son 6 aylık dönemde konut fiyatlarının en çok düştüğü semt yüzde 3.8 düşüş oranı ile Fikirtepe oldu. Kartal ilçesi, Maltepe ilçesi, İstinye – Tarabya, Seyrantepe – Maslak, Kadıköy – Göztepe, Ataköy, Zeytinburnu gibi genellikle sahil kesiminde olan bölgelerde üretilen markalı konut projelerinin fiyatlarında gerileme görülüyor.

İstanbul’da Fiyatlar Son 6 Ayda Düştü

İstanbul’daki konut fiyatlarında görülen düşüşün nedeninin bankaların konut kredilerinin yüksek olması, satın alınan konutların yatırım amacı ile alınması durumda geri dönüş sürelerinin uzun olması olarak açıklanıyor. Konut fiyatlarının bir başka düşüş nedeninin de inşaat firmaları tarafından üretilen markalı konut projelerindeki stokların artmış olması şeklinde belirtiliyor.

Yıllık Olarak Yüzde 4.5 Artış Kaydedildi

TSKB Gayrimenkul Değerleme adlı firma tarafından yapılan araştırmanın sonuçları yayınlandı. Bir Bakışta Markalı Konut Piyasası adlı rapora göre İstanbul’da üretilen markalı konutların fiyatı yıllık olarak incelendiğinde yüzde 4.5 oranında arttı. Konut fiyatlarındaki artış oranı Avrupa yakasında yüzde 4.7 olarak kaydedilirken, Asya yakasında yüzde 4.2 artış oranı olarak bildirildi. Fakat İstanbul’da konut fiyatları geride kalan 6 ayda şehrin pek çok bölgesinde düştü.

Fiyatlar En Çok Nerelerde Azaldı ve Arttı?

Yıllık olarak İstanbul’da değeri en çok azalma gösteren konutlar İstinye – Tarabya bölgesinde yer alırken, son 6 ayda değeri en çok azalan konutlar da Kadıköy’ün Fikirtepe bölgesinde yer aldı. Değeri en fazla artış kaydeden konutların son 6 ayda yüzde 5.4 oranındaki artışla Mahmutbey – Gaziosmanpaşa TEM güzergahında, yıllık olarak da en çok konut fiyatı artışı yüzde 9.8 oranında artış ile Sancaktepe – Sultanbeyli – Samandıra bölgesinde gerçekleşti.

  • Site İçi Yorumlar