Ekonomi

En Az Memur ve Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak! Maaşlara Ne Kadar Zam Yapılacak?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, memur ve emekli maaşları ile alakalı olarak bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamalarında Bana Ağbal, enflasyon zammının maaşlara yansımasının ardından memur ve emeklilerin yeni maaşlarını duyurdu. Buna göre en az memur maaşı 2 bin 839 TL iken 3 bin 50 TL’ye, en az memur emekli maaşı ise bin 978 TL iken 2 bin 94 TL’ye ulaşacak.

Memur ve Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yansıtılacak?

Enflasyonun açıklanmasının ardından memur maaşları ile emekli memur maaşları üzerinde uygulanacak olan ek zammın gündeme gelmesine yönelik sorulan bir soruya cevap veren Maliye Bakan Naci Ağbal, 2018’in başı itibari ile yüzde 4 oranında zam uygulandığını, yılın diğer yarısında ise yüzde 3,5 civarında zam uygulanacağını dile getirdi. Mayı ayının sonunda yüzde 6,39 ile yüzde 4 civarında olan zam miktarının üzerine çıktıklarını dile getiren Ağbal, Haziran ayı enflasyon rakamlarında bir artış olması halinde, bu bir kuruş dahi olsa maaşlara yansıtılacağını da ekledi. 1 Temmuz itibari ile tek kuruş eksik olmadan maaşlara yansıtılacak Bağ-Kur ve işçi emeklilerinin zammının da ilk 6 ay adına yansıtılacağını ifade etti. Buna göre en az memur maaşının 3 bin 50 TL’ye, en az memur emekli maaşının ise 2 bin 94 TL’ye ulaşacağını dile getiren Bakan Ağbal, en az SSK maaşının ise bin 670 TL olacağını belirtti.

TÜİK Tarafından Açıklanan Veriler Neyi İşaret Ediyor?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre, memur maaşları adına baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi verileri, Mayıs ayı içerisinde yüzde 1,62 oranında arttı, 2018’in başından Mayıs ayına kadar olan veriler ise yüzde 6,39 oranında gerçekleşti. Böylelikle beş aylık süreçte senen ilk yarısı adına uygulanacak olan zam oranı yüzde 4’ün üzerine çıkarken, söz konusu bu durum yüzde 2,39 civarındaki enflasyon farkına işaret ediyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri