Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı’nın resmi sitesi aracılığı ile sözleşmeli kamu personel alımları yapacağını açıkladı.

Enerji Bakanlığı Sözleşmeli Kamu Personel Alımları Detayları

Söz konusu sözleşmeli personel alımları kapsamında başvurusu onaylanan kişiler sürekli ve tam zamanlı istihdam edileceklerdir. Başvuruda bulunacak adaylar 375 sayılı KHK kapsamında görevlendirileceklerdir.

Şartlara uygun olan adaylar sözlü sınavlara davet edileceklerdir. Sözlü sınava davet edilecek kişilerin 2016 ya da 2017 yıllarına ait KPSS’lerin ilgili puanı ile İngilizce dilinde geçerli sınavlardan yeterli puanları almış olmaları istenmektedir. Yabancı dil sınav sonuç belgelerinin üzerinde süre belirtilmemiş 5 sene geçerli olacaktır. KPSS puanları olmayıp, ibrazını yapmayan kişilerin puanları ise 70 üzerinden hesaplanacaktır. Yabancı dil puanlarını ibraz etmeyenlerin yabancı dil sınavları ise sıfır olarak kayıtlara geçecektir.

Enerji Bakanlığı Kamu Personel Alım Şartları Nelerdir?

Söz konusu sözleşmeli kamu personel alımları kapsamında adayların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. Maddesindeki tüm şartları taşıyor olmaları gerekmektedir.

Tüm adayların üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren ilgili bölümlerinden mezun olmaları istenmektedir. Bu bölümler;

  • Bilgisayar Mühendisliği
  • Elektrik Mühendisliği
  • Elektronik Mühendisliği
  • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği
  • Endüstri Mühendisliği

Yazılım, yazılım tasarımı ve bunların geliştirilmesi, tüm sürecin yönetilmesi, büyük ölçekli ağ sistemlerinin kurulunu ile yönetimi konusunda deneyimlilik aranmaktadır. Bu deneyimlilik sürelerinin minimum yılı alım yapılacak pozisyona göre değişkenlik göstermektedir.

Bunların yanı sıra yine alım yapılacak pozisyona göre de özel şartlar aranmaktadır. Proje Yöneticisi alımlarında PMP sertifikası olup, önceki dönemlerinde CBS projesi yönetimi yapmış adayların kamu iş ilanı başvuruları ön değerlendirmeye alınacaktır. Sistem Uzmanı alımlarında Windows Server ve System Center teknolojilerine hakim olup, önceki dönemlerinde Felaket Kurtarma Merkezi projelerinde görev almış adayların başvuruları ön değerlendirmeye alınacaktır.

Sözleşmeli kamu personel alımları için başvurular sadece bakanlığın resmi internet sitesinden yapılacaktır. Son Başvuru tarihi 6 Nisan 2018 olarak belirlenmiş olup, 6 Nisan 16.00 sonrasında yapılan başvurular geçersiz sayılacaktır. Başvuruların ilanları 11 Nisan 2018 tarihinde bakanlığın sitesinden ilan edilecektir. Yine sınav tarihleri de bakanlığın sitesinden 18 nisan günü ilan edilecektir.