engellilere-ve-yaslilara-7-5-milyar-lira-devlet-destegi
Ekonomi

Engellilere ve Yaşlılara 7.5 Milyar Lira Devlet Desteği!

Engelli ve yaşlı vatandaşlara bakanlar için devlet tarafından sağlanan Evde Bakım Yardımları kapsamında 2017 yılında toplam olarak 7.5 milyar lira civarında ödeme gerçekleştirildi.

Türkiye’de Yaşlı Nüfus Giderek Artıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yüz binlerce engelli ve yaşlı vatandaşa bakan yakınlarına verilen destekler Evde Bakım Yardımları olarak biliniyor. Bu yardımlar ile ödenen maaşlar 2017 yılı genelinde toplam 7 milyar 486 milyon liralık ödeme yapıldı. Türkiye’de yaşayan 65 yaşından büyük olan kişilerin toplam ülke nüfusuna oranı 2016 yılının sonu itibariyle yüzde 8.3 oranında iken, aynı oranın 2018 yılının sonunda yüzde 8.7 oranına, 2023 yılının sonunda yüzde 10.2 oranına,2050 yılında da yüzde 21 oranına ulaşması planlanıyor.

Yaşlıların Yaşam Şartlarının İyileştirilmesi Amaçlanıyor

65 yaş üzeri nüfusta gerçekleşmesi planlanan tahmin edilen artış göz önünde bulundurularak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yeni politikalar oluşturuluyor. Bu kapsamda yaşlıların daha iyi yaşam standartlarına sahip olması ile ilgili çalışmalara devam ediliyor. Bakanlık tarafından yaşlılara ve engelli vatandaşların bakımını üstlenen yakınlarına geçtiğimiz yıl boyunca destek sağlanmaya devam edildi.

Bakanlık’tan Huzurevlerindeki 25 Bin Yaşlıya Hizmet

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ödediği Evde Bakım Yardımları dahilinde ekonomik durumu iyi olmayan yaşlılar ve engelli vatandaşlar bulunuyor. Bu kişilerin bakımını üstlenen yakınlarının sayısının 500 bin kişi olduğu, ödenen rakamın da 5 milyar 720 milyon lira olduğu belirtildi. Bakıma ihtiyacı olan bahsi geçen vatandaşlar için Bakanlık tarafından hane başına 1.085 lira ödeme gerçekleştirildi. Ayrıca 2022 sayılı ilgili kanun kapsamında 65 yaşını bitirmiş olan güçsüz, muhtaç ve kimsesiz olan 618 bin yaşlı vatandaşa 1 milyar 766 milyon liralık ödeme yapıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ayrıca Türkiye genelindeki huzurevlerinde yaşayan 25 bin 839 yaşlı vatandaşa da hizmet sağlıyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri