epdkdan-yeni-duzenleme-kacak-elektrik-cezalari-iki-katina-cikiyor
Ekonomi

EPDK’dan Yeni Düzenleme! Kaçak Elektrik Cezaları İki Katına Çıkıyor!

EPDK Tüketici Hakları Yönetmeliği’nde yapılacak olan çok önemli değişiklikler için hazırlıklar sürüyor. Kaçak elektrik kullanımı cezalarına yeni düzenleme geliyor.

EPDK Yeni Düzenlemeye Hazırlanıyor

EPDK olarak bilinen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Elektrik Piyasası Tüketici Hakları Yönetmeliği’nde önemli değişiklikler ile ilgili hazırlanılıyor. 40 milyondan çok elektrik tüketicisini yakından ilgilendiren yönetmelikte kaçak elektrik kullanım cezaları iki katına çıkartılacak. EPDK elektrik abonelerini doğrudan etkileyecek olan yeni düzenleme için hazırlıklarını sürdürüyor. Yapılması planlanan değişiklikler ile ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Kaçak Elektriğe Katlamalı Ceza

Şu an geçerli olan yönetmelikte kaçak elektrik kullananlara uygulanacak ceza geriye dönük olarak 12 aylık tüketim bedelleri üzerinden 1.5 katı şeklinde hesaplanıyor. Yeni yönetmelikte kaçak elektrik cezaları aynı hesaplanacak ancak 3 katı olarak uygulanacak. İlk sefer 3 kat olarak hesaplanacak olan cezaları kaçak elektrik kullanımının tekrarı halinde 5 katına yükseltilecek.

Elektrik Şirketleri İzinsiz Sözleşme Düzenleyemeyecek

Elektrik aboneleri, elektrik dağıtım şirketlerinin kendilerinin haberi olmadan serbest tüketici sözleşmesi düzenlemelerinden yakınıyorlar. Yeni yönetmeliğe göre elektrik şirketlerinden bu sözleşmeyi düzenlemek için abonenin onayının alındığının kanıtlanması istenecek.

Telefonda Abonelik Yapılabilecek

Elektrik şirketleri yetkilileri, elektrik tüketicilerini telefonla arayarak abonelik teklifinde bulunabilecek, kabul görmesi halinde sözleşmeler oluşturularak abonelik telefon yoluyla gerçekleştirilebilecek. Şirketler abonelerle yaptıkları telefon görüşmelerinin kayıtlarını saklamak zorunda olacaklar.

Kamu Kurumlarından Güvence Bedeli Alınmayacak

Kamu kurum ve kuruluşları, elektrik abonelik işlemleri sırasında alınan güvence bedelinden muaf olacaklar. KİT’ler bu muafiyete dahil olmayacak.

Kesilen Elektrik SMS’le Aboneye Bildirilecek

Elektriği kesilen ve açılan abonelere bu durum yazılı olarak ve SMS ya da e – posta yoluyla bildirilecek. Bu konu hakkında EPDK’ya ulaşan şikayetlere de son verilmiş olacak. Elektrik şirketi bu bildirimlerin kayıtlarını saklamakla yükümlü olacak.