Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın termik santrallere filtre takılmasının ertelenmesine ilişkin yasayı veto etmesi, 7 üniteden oluşan3 bin 90 megavat enerjili 2 termik santral şirketinin bulunduğu Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde yaşayanlar tarafından sevinçle karşılandı. 7 bin nüfuslu beldede 1946’da faaliyete geçen, 2014’te özelleştirilen 2 üniteli ve 300 megavat gücündeki Çatalağzı Termik Santrali’nin (ÇATES) filtresiz çalıştığı biliniyor.

BELDE HALKI HAVA KİRLİLİĞİNDEN ŞİKAYETÇİ

Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde, 1946 yılında faaliyete geçen ve 2014’te özelleştirme sonucu Elsan Enerji’ye satılan, 2 üniteden oluşan, 300 megavat gücündeki Çatalağzı Termik Santrali’nin yanında; 2010’da Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından 3 üniteden oluşan, 1390 megavat gücünde ve 2017’de ise 2 üniteden oluşan 1400 megavat gücünde termik santraller kuruldu. Toplam 3 bin 90 megavat gücünde, 7 üniteden oluşan 2 termik santral şirketinin bulunduğu beldedeve sivilkuruluşlarının üyeleri, hava kirliliği nedeniyle şikayetlerini dile getiriyor. Özellikle ÇATES’in satın aldığı termik santralin filtresiz çalışmasıyla oluşturduğu kirlilik, beldede tepki çekiyor.

VETOYU, BELDE HALKI SEVİNÇLE KARŞILADI

TBMM’de yapılan oylamada kabul edilen, 15 termik santrale baca filtresi takma zorunluluğunun 2,5 yıl daha ertelenmesini öngören yasanın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından veto edilmesi,sakinlerince sevinçle karşılandı.

“TEMİZ HAVA HAKTIR”

Belde halkı ve sivilkuruluşlarının temsilcileri, karar için Erdoğan’a teşekkür etti. TEMA Zonguldak Temsilcisi Berran Aydan, Türkiye’nin 15 farklı santrali özelleştirilirken devlet, şirketleretanıdı. 2 yıl hiçbir çevre yatırımı yapmadan her türlüve cezadan muaf olarak çalışma izni tanındı. Şirketler kardanetmemek adına bunu iyi kullanmadılar. Şimdiye kadar 3bu karar6 yıl uzatıldı. Bu sürede hiçbir şirket, çevre yatırımı için adım atmadı. 21 Kasım’da filtresiz çalışma hakkı 15 santral için uzatılmıştı. Cumhurbaşkanı’mızın bunu veto ettiğini öğrendik. Güzel bir gelişmenihai sonuç değil bana göre. Takipte olacağız. Bu karar Meclis’e gelecektir. Orada birtakım düzenlemeler yapılacaktır. Biz bu güzel gelişmeyi takip etmeye devam edeceğiz. Temiz hava haktır dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN VETOSU UMUT UYANDIRDI

Çatalağzı beldesinde yaşayan Aydemir Akbaş iseolarak santrallerin filtreli çalıştırılmasını talep ettiklerini söyledi. Bunun, sağlık açısından çok önemli olduğunu belirten Akbaş, Bölgemizdeki santrallerle mücadelemizde birinci planda filtrelerin devrede olarak çalışması yani insan sağlığı gözetilerek çalışmalarını talep ettik. Cumhurbaşkanı’mız daha önce ertelenen filtresiz çalışma hakkının birdaha ertelenmesini veto etmesi bölgemizdeuyandırdı. Burada ÇATES’in filtresiz çalıştığı biliniyor. BununlaTürkiye’de 15 santral böyle çalışıyor. 2,5 yıllık uzatma kararının Cumhurbaşkanı’mızın veto etmesi demek insan sağlığının daha öne çıkması demek. Cumhurbaşkanı’mıza teşekkür ediyoruz. Devlet bu şirketlere birçok haklar tanıdıfiltrelerinitakmadıklarınaveremiyoruz. Bundan sonra filtrelerini takarak çalışacaklarını düşünüyoruz diye konuştu.

Kaynak: DHA