Soğuk havalarda sıcak tutma özelliği olan kaban erkek, kışlık giyim için önemli kıyafetler arasındadır. Her kıyafetin üzerine giyilebilir. Kalçaya kadar uzun olma özelliği ile duruşu ayrı bir tarz yaratmaktadır.

 

Değişik kumaşlar ile üretilen farklı kaban türleri bulunmaktadır. Bunlar, sırasıyla şöyledir:

 

Kaşe

 

Kalın kumaştan üretilen, kış mevsiminde kullanılan kaban türüdür. Keçe türü bir kumaşı bulunmaktadır. Sıcak tutma özelliği mevcuttur. Kırışmaz, su geçirmez ve kolay kurur. Düz ya da farklı desenlerde üretilmektedir. En çok tercih edilen kabanlar, kaşelerdir.

 

Deri

 

Kumaşı deriden üretilen kaban çeşididir. Kullanımı, kaşeye göre daha geri plandadır. Kullanımı ile tarz bir görünüm sergilenebilir.

 

Standart(Regular) Fit Kaban

 

Kalıp olarak standart ölçülerde üretilen kabanlardır. Yaygın kullanıma sahip bir modeldir. Rahat bir yapısı vardır.

 

 Slim Fit Kaban

 

Kalıbı dar kesilerek üretilmektedir. Üste tam oturur. Vücut hatlarını sarar. Türkiye’de şu an bu tarz kabanlar, modadır. Çokça tercih edilerek giyilmektedir.

 

Kaz Tüyü

 

Adı üzerinde kaz tüyünden üretilen ve sımsıcak tutan kabanlardır. Soğuğu geçirmez.

 

Mono Yaka

 

Yaka kısmı, bağra kadar açıkta bırakılan geniş yakalı kabanlardır. Tercih edilen modeller arasındadır.

 

Sivri Yaka Ekose Kaban

 

Yaka uçları, dışarıya doğru sivri yapıda üretilir. Tarza göre giyilebilir.

 

Kırlangıç Yaka

 

Yaka uçları yukarı doğru bakacak şekilde oluşturulmuştur. Aynı zamanda, smokin takımlarda da sıklıkla tercih edilen bir yaka çeşididir.

 

Kırçıllı Kaban

 

Birbirine yakın farklı renk ve desenlerin karıştırılması sonucu oluşmuş, açık gri kabanlardır.Deseni itibariyle, diğer kabanlardan farklılık gösterir.

 

Kürklü Yaka

 

Yaka kısmı kürkten yapılan kaban modelleridir. Kullanımı son zamanlarda moda haline gelmiştir.

 

Hakim Yaka

 

Yakaları kısa olarak üretilen kaban çeşididir. Tercih edilerek giyilenler arasındadır.

 

Uzun Şişme Kaban

 

Şişkin olarak üretilen ve uzun yapılı türlerdir. Şişme montların uzun yapıda olanlarıdır da denilebilir. Kullanımı yaygınlık göstermektedir.

 

Kruvaze

 

Ön kısımları ortada bulaşmayıp, birbirinin üzerine iliklenecek şekilde oluşturulan modern bir kaban şeklidir. Resmi kaban tarzı olarak, sıklıkla tercih edilenler arasında gelmektedir.

 

Kapüşonlu

 

Kapüşon şapkası bulunan çeşittir. Bu model de çoğunlukla kullanılanlar arasında gösterilmektedir.

 

Kaban ile Neler Giyilmeli?

 

Kabanlar; tüm kıyafetlerin üzerinden giyilebilecek tarzda bir dış kıyafet olduğundan, altına her türlü pantolon ve ayakkabı seçimi yapılabilir. Kombin şekli, gidilecek olan yere göre değişiklik gösterecektir. Resmi bir davete katılma durumu söz konusu ise, gömlek, bot ve kumaş pantolonlar ile uyumlanabilir. Sıradan günlük bir yere gidilecekse de, kazak, günlük ayakkabı ve kot pantolon ile giyilebilir.

 

Hangi Kaban Tipi Tercih Edilmeli ?

 

Kaşe tarzı kaban, herkesin her yerde giyebileceği bir türdür. Slim fit kabanlar, vücudu tam olarak sardığından dolayı, çok fazla kilo problemi olanların tercih etmemesi gerekir. Tarz kaban isteyenlere, mono,sivri, hakim,kürk yaka gibi değişik yakalı olanlar önerilmektedir. Sıcaklık isteyenler, kaz tüyü modeli tercih etmelidir. Şık bir görünüm elde etmek isteyenler ise, deri kabanları giyebilirler. Değişik yapılı kaban arayanların tercihi de kırçıllı olarak adlandırılan kaban türü olmalıdır.