Ekonomi

Esnaf Kredisi Nedir? Nasıl Çekilir?

Günümüz şartları, esnafların maddi anlamda her zamankinden daha çok zorlanmasına neden olmaktadır. Bu tarz zorlu zamanlarda esnaf kredisi genel olarak gündeme alınır. Ülkemizdeki bankalar esnaflara bu şekilde destek olurken, birçok sektör için kredi desteği vermeye devam etmektedir.

Tabi bu imkandan yararlanabilmek adına, bankalar tarafından istenen bazı şartları taşımak gerekir. Bankalar esnaf kredisi için başvuruda bulunan esnafların ticari kimliğine yönelik, bazı belgeler istemektedir. Esnaf bu belgelerin hazırlanmasını sağlayarak, bir bakıma işletmenin alınan krediyi geri ödeme gücünü olduğunu ispatlamış olur.

Esnaf Kredisi için İstenen Belgeler

  • Vergi levhası
  • Kimlik
  • Esnafın ticari durumuna yönelik diğer evraklar

Anonim ve Limited Şirketler İçin Gerekli Olan Belgeler

  • İşyeri vergi levhası
  • İmza sirküleri
  • İşyeri ortaklarının nüfus cüzdanları
  • Ticaret sicil gazetesi

Esnaf kredisi için gerekli olan belgeler yukarıdaki gibi olurken, bankadan onay alan kişilerin bu belgeleri doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlaması gerekecektir. Bunun yanında 3 aylık mizan ve ara bilanço, son dönemlere ait bilanço ve kar-zarar oranları bankalar tarafından istenen diğer şeyler arasında bulunur. Bankalar gerekli bulduğu halde bu tarz belgeleride talep edebilir.

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Yeni iş yeri açmak veya var olan iş yerlerini büyütmek isteyen kişiler, mali bilanço durumu ve kredi notlarına göre esnaf kredisi alabilirler. Özellikle yeni esnaflar için kredi notu çok önemli bir konudur. Bunun yanında tüm esnaflar için gelir ve giderlerin dengesi inceleme altına alınır.  Özellikle geçmiş dönem bilgileri, işletme hakkında geniş bilgiler sunduğundan dolayı bunun araştırma altına alınacağını belirtmek gerekiyor. Ülkemizdeki çoğu banka esnaflara özel olarak bol avantajlı bir şekilde kredi imkânı sağlamaktadır. Düşük faiz ve uzun vade imkanlarıyla birlikte, esnafların daha kolay bir şekilde iş sahibi olmasını veya işini büyütmesi sağlanır. Esnaf kredisi başvurusu ise kredi talep eden kişiler tarafından bankaya doğrudan yapılmalıdır. Kredi talep eden kişinin bu başvuru sırasında yanında nüfus cüzdanı ve mali bilanço durumunu bulundurması gerekir. Bu şekilde işlemler biraz daha hızlı bir şekilde yapılmaya başlanacaktır.

Öte yandan dileyen kişiler kesin olarak konu hakkında bir cevap almak isterse, bankaların sunmuş olduğu SMS sistemi üzerinden de başvuruda bulunabilir. Bu durumda seçilen bankanın SMS kanalı kullanılmak zorundadır. T.C kimlik numarası ile birlikte bankanın mobil şubesine mesaj atılarak, çok kısa bir süre içinde kredi hakkında bir sonuç alınabilir. Eğer olumlu bir cevap alınmışsa kişilerin yukarıda belirtilen belgelerle birlikte bankanın yolunu tutması gerekecektir.