esnafa-mujde-nefes-kredisinde-ikinci-etap-devreye-giriyor
Ekonomi

Esnafa Müjde! Nefes Kredisi’nde İkinci Etap Devreye Giriyor!

KOBi’lere sağlanan finansmana daha kolay erişilmesini sağlayan Nefes Kredisi’nde ikinci aşama başlıyor.

Nefes Kredisi Faiz Oranları Piyasaların Altında Olacak

KOBİ olarak bilinen küçük ve orta ölçekli işletmelerin sağlanan finansal desteklere daha kolay erişmesi amacıyla yıllık olarak yüzde 9.9 oranında faiz oranıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve bu kuruluşa bağlı odalar vasıtasıyla kullandırılan Nefes Kredisi’nde ikinci adıma geçiliyor. Nefes Kredisi’nin ikinci etabında bu krediye aracılık edecek olan banka sayısı artırılarak 6 – 7 adede çıkartılacak. Nefes Kredisi faiz oranlarının ilk etapta olduğu gibi ikinci etapta da piyasa şartlarının altında olması bekleniyor. Fakat piyasalardaki faizlerin yüksek olması nedeniyle bunun gerçekleşebilmesi sübvansiyon sisteminin devreye alınması da gerekiyor.

Başbakan Binali Yıldırım Açıklamıştı

Başbakan Binali Yıldırım tarafından bir süre önce yapılan açıklamada enflasyonun çift haneli rakamlarda olmasından ve banka faiz oranlarının yüksek olmasından rahatsız oldukları, bu oranların tek haneye, hatta imkanı varsa 7 seviyelerine inmesinin bir gereklilik olduğu, bunun sağlanması adına alınacak olan tedbirler paketinin 2018 yılı mart ayı içinde açıklanacağı bildirilmişti.

Detaylar Önümüzdeki Günlerde Açıklanacak

Nefes Kredisi’nin ikinci adımında TOBB ve buna bağlı odalar tarafından ortaya ne kadar kaynak koyulursa, bankalar tarafından bu kaynağın 10 katı kredi kullandırılacak. İlk etapta Nefes Kredisi için sadece iki banka aracılık etmişti. Bu etapta aracılık eden banka sayısının 6 ya da 7 olması bekleniyor.

Nefes Kredisi faiz oranları ilk etapta olduğu gibi bu etapta da piyasa şartlarının altında olacak. Kredinin kapsam ayrıntıları, netleşen faiz oranları, şirketlerin hangi üst limitte kredi kullanabileceği gibi bilgiler Başbakan Binali Yıldırım tarafından düzenlenecek olan bir toplantı ile açıklanacak. Nefes Kredisi kapsamında kullandırılacak olan kredilere KGF olarak bilinen Kredi Garanti Fonu kefalet verecek.