Dünya

Euro Bölgesi GSYH’si Büyüdü!

Euro Bölgesi ile AB, 2017 yılının 4. çeyrek döneminde 3. çeyrek dönemine göre yüzde 0,6 oranında büyüme performansı gösterdi.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin ikinci tahmin verileri yayımlandı. Yayımlanan verilere göre, 19 üyeli Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış GSYH verisi, geçen yılın dördüncü çeyrek döneminde bir önceki çeyrek dönemine kıyasla yüzde 0,6 oranında artış gösterdi. Söz konusu veri 2016 yılının aynı dönemi ile kıyaslandığı zaman ise yüzde 2,7 oranında artış gösterdiği görüldü.

Euro Bölgesi’nde GSYH 1 Senede Yüzde 2,8 Arttı

Euro Bölgesi’nde 2017 yılının üçüncü çeyrek döneminde bir önceki çeyrek dönemine göre yüzde 0,7 oranında, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2,8 oranında büyüme meydana geldi.

28 tane üyeden oluşan Avrupa Birliği’nde ise mevsimsellikten arındırılmış GSYH, 2017 yılının 4. çeyrek döneminde bir önceki çeyrek dönemine göre yüzde 0,6 oranında büyüme görülürken, bir önceki yılın 4. çeyrek dönemine göre ise yüzde 2,6 oranında yükseldi.

AB ekonomisi, 2017 yılının 3. çeyrek döneminde bir önceki çeyrek dönemine göre yüzde 0,7 oranında büyüme göstermişti. Aynı veri bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığı zaman ise yüzde 2,8 oranında büyüme göstermişti.

Geçen sene genel olarak incelendiği zaman ise Euro Bölgesi ile birlikte Avrupa Birliği’nde toplamda yüzde 2,5 oranında büyüme gözlemlendi. Aynı zamanda veriler, geçen yılın dördüncü çeyrek döneminde Amerika ekonomisinin üçüncü çeyrek dönemine göre yüzde 0,6 oranında, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2,5 oranında büyüme performansı gösterdiğini ortaya koydu.