euro-bolgesi-kendi-para-fonunu-kuruyor
Dünya

Euro Bölgesi Kendi Para Fonunu Kuruyor!

Euro Bölgesi, IMF Başkanı Christine Lagarde’nin desteği ile Avrupa Para Fonu kurma hazırlıkları yapıyor.

Avrupa Para Fonu Kurulacak

Euro Bölgesi bünyesinde Avrupa Para Fonu kurmaya hazırlanıyor. Kısa adı IMF olan Uluslararası Para Fonu’nun Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi’nde kalıcı olacak kurtarma fonu ESM’nin IMF’den bağımsız olarak bir Avrupa Para Fonu’na çevrilmesi fikrine destek vereceğini açıkladı. Euro Bölgesi’nde IMF’den bağımsız olmak üzere Avrupa Para Fonu kurma hazırlıkları yapıyor. Kurulacak olan fon bir bakıma Euro Bölgesi’nin kendi IMF’si rolünü oynayacak.

Kurulacak Fon IMF’nin Görevini Üstlenecek

Avrupa Para Fonu, kurtarma paketini kullanan ülkelerin fonlarının nereye kullanacaklarını kontrol altında bulunduracak ve dolayısıyla IMF’ni görevini üstlenmiş olacak. IMF Başkanı Christine Lagarde bu konu hakkında bir açıklama yaparak Euro Bölgesi’nin kurma hazırlığında olduğu kalıcı kurtarma fonu ESM’nin Uluslararası Para Fonu’nden bağımsız olacak Avrupa Para Fonu’na çevrilmesine destek verdiğini belirtti.

IMF Başkanı Christine Lagarde Açıklama Yaptı

Christine Lagarde, İsviçre’de yayın yapan Tages – Anzeiger adlı yayın organına bir açıklama yaptı. Lagarde yaptığı açıklamada Avrupa Para Fonu’nun kurulacak olmasının Avrupa ülkeleri için bir gereksinim olduğunu, bu fon sayesinde bağımsız kriz yönetimi sisteminin yaptığını yapabileceğini, Euro Bölgesi’nde doğan krizlerin bağımsız ve hızlı bir şekilde hareket etme kabiliyetinin olacağını ve sıkı kurallar kapsamında görev yapan bir kriz yönetim sistemine gereksinim olduğunu da gösterdiğini, kurulacak olan bu mekanizmaya nasıl bir isim verileceğinin henüz netleşmediğini, ne isim verileceğinin şu anda ikinci planda olduğunu, ancak birilerinin Avrupa Para Fonu ismini vermek isterse bundan da memnuniyet duyacaklarını söyledi.

Almanya ve Fransa da Destek Veriyor

ESM’nin Avrupa Para Fonu’na çevrilmesi ile ilgili Avrupa Birliği Komisyonu’ndan gelen öneri Almanya ve Fransa tarafından da destekleniyor. Fonun kurulmasına destek verenlerin arasında ayrıca IMF başkanı Christine Lagarde da bulunuyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri