Ekonomi

Euro Rekor Kırdı! Dolar Yükseliş Gösterdi! (14.05.2018)

14 Mayıs Pazartesi günü Euro 5,2055 TL’ye ulaşarak yeni bir rekora imza atarken, 4.35 TL’yi aşan dolar kuru ise şu saatlerde 4,32 TL bandında seyrediyor.

Euro Kuru Gün İçinde Tarihin En Büyük Rekoruna İmza Attı

Euro/TL paritesi yeni bir haftanın başlangıcını rekor kırarak yaptı. Tarihin en büyük rekor seviyesine ulaşan Euro 5,2055 TL’yi görmesinin ardından şu dakikalar itibari ile (11:20) 5,1840 TL üzerinden işlem görüyor.

Dolar/TL paritesi ile 14 Mayıs günü gün içerisinde en fazla 4,35 TL seviyesine ulaşırken, şu dakikalar itibari ile 4,3291 TL düzeyinde seyrediyor.

Kurda Yaşanan Yükseliş, Siyasi Belirsizlikten Kaynaklanıyor

Döviz kurunda yaşanan söz konusu bu yükseliş ile alakalı olarak uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde, siyasi alanda görülen belirsizlik ve Orta Doğu’da her geçen gün biraz daha yükselen gerginliğin gelişme gösteren piyasa varlıkları üzerine yapılan baskılar sebebi ile yaşandığı ifade ediliyor.

Kırılan rekor düzeylerin akabinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), döviz likiditesini rahatlatacak hamleler yapılırken, ekonomi yönetiminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde bir araya gelmesi, Türk Lirası’nda son zamanlardaki sert düşüşlerin önüne geçebilecek bir dizin önlemler alınacağı beklentisi oluşturarak kurun aşağı çekilmesini sağlanmıştı.

Piyasalar Bugün Londra’da Gerçekleşecek Olan O Toplantıyı İzleyecek

Dış piyasalarda petrol fiyatları ve küresel risk iştahı piyasalar tarafından takip edilecek konular arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra piyasalar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ekonomi yönetiminin gün içerisinde Londra’da gerçekleştirilecek olan toplantıda verilecek olan mesajlar ve alınacak olan notlar da izlenecek.

Tahvil Bono Piyasası da Yükselişte

Tahvil bono piyasasında ise gösterge 10 senelik tahvil getirisi 27 Nisan 2018 haftasını 12.60 düzeyinden tamamlamasının ardından 158 baz puanlık yükseliş ile 9 Mayıs itibari ile yüzde 14.18 düzeyine ulaştı. 7-11 Mayıs haftasının spot kapanışında yaklaşık olarak bileşik faiz yüzde 13.59 oranında, valörde son işlem ise yüzde 13.60 oranında gerçekleşti.

Ayrıca 27 Mayıs haftasını yüzde 14.36 düzeyinde tamamlayan gösterge, iki senelik tahvilde bileşik faiz ise 7-11 Mayıs haftasında yüzde 16 düzeyine kadar yükseldi. Hafta kapanışında yaklaşık olarak bileşik faiz yüzde 15.92 olarak gerçekleşti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri