Ekonomi

Ev Satın Alacaklar Dikkat! Faizler Tavan Yaptı!

Bankalar tarafından sağlanan konut kredisi faiz oranları yüzde 1,15’e ulaşarak son 1,5 yılın zirvesine tırmandı. Önceki yıl yaşanan hain darbe girilişimin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyarısı ile indirilmeye başlanılan konut kredisi faiz oranları, 12 ay boyunca yukarı yönlü eğilimini sürdürdü.

Ev sahibi olmak isteyenler için bankalar tarafından sağlanan konut kredisinde faiz oranları tavan yaptı. Söz konusu faiz yüzde 1,15’e ulaşarak, 2016 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyeye tırmandı.

Cumhurbaşkanı’nın Uyarısı ile 0,92’ye Kadar Gerilemişti

Önceki yıl Temmuz ayında yaşanan hain darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilk olarak Ziraat Bankası olmak üzere pek çok bankaya uyarıda bulunarak 10 senelik konut kredisindeki faiz oranlarını düşürtmüş ve yüzde 0,92 oranına kadar indirmişti.

Fakat yalnızca bir ay uygulanan söz konusu bu oran yeniden yükselişe geçti ve 2016 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesine olan yüzde 1,15’ ulaştı.

Ocak Ayında Yüzde 1,14 Olarak Gerçekleşti

Geçtiğimiz yılın Mart ayında yüzde 0,92 olarak uygulanan konut kredisi faiz oranı, Mart ayından sonra yükseliş eğilimi göstermeye devam ederek, Nisan’da yüzde 0,94, Mayıs’ta yüzde 0,96 gibi her ay belli bir miktar artış kaydetti. En son Ocak ayında ise yüzde 1,14’e ulaştı.

Tüketici Faiz Oranları Sebebiyle Ev Almıyor

Emlak sektörünün öncü isimleri tarafından yaşanan bu gelişmelere yönelik açıklamalar yapılarak, Türkiye’de uygulanan faiz oranların yüzde 1’in kritik bir oran olduğu, bu nedenle faiz oranlarının en kısa zamanda düşürülmesi gerektiği ifade edildi. Faizlerin indirgenmemesi halinde konut satışlarında bir hayli düşüş yaşanacağını dile getiren sektör temsilcileri, tüketicilerin söz konusu bu faizlerden ötürü ev sahibi olmayı ertelediğini belirttiler.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri