Ekonomi

O Fabrikaların Özelleştirilmesi Üzerine Son Durum!

Turhal’daki şeker fabrikasının özelleştirme süreci sürdürülürken, ÖİB tarafından Türkiye Şeker Fabrikaları bünyesinde faaliyet gösteren ülke genelinde 14 farklı fabrikanın özelleştirilmesine dair bir takım açıklamalar yapıldı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Türkiye Şeker Fabrikaları bünyesinde faaliyetlerini yürüten 14 farklı fabrikanın özelleştirilmesi ile alakalı olarak bir takım açıklamalarda bulundu.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı konu ile alakalı yapmış olduğu söz konusu bu açıklamasında, bazı basın kuruluşları tarafından Turhal Şeker Fabrikası’nın blok satıştan çıkarıldığına dair yapılan haberlere değinerek, Türkiye Şeker Fabrikaları bünyesinde faaliyet gösteren 14 fabrikanın hepsinin, ayrı ayrı özelleştirilmesi maksadı ile ihaleye çıkarıldığını, Turhal Şeker Fabrikası’nın da özelleştirme sürecinin sürdürüldüğünü ifade etti.

Hiçbir Fabrikanın Blok Satıştan Çıkarılması Söz Konusu Değil

Söz konusu bu açıklamasında, özelleştirme şeklinin pek çok fabrikanın blok şeklinde satılmasından ötürü tasarlanmadığını dile getiren Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, bu nedenle de ihale duyurusunda yer alan hiçbir fabrikanın blok satıştan ya da özelleştirme aşamasından ayrıştırılmasının söz konusu olmadığına vurgu yaptı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ise konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, maddi yönden uygun bir kaynak olan şeker pancarı üretiminin herhangi bir aksaklığa uğramadan sürdürülmesinin, söz konusu fabrikaların imalata devam etmesi ile paralel olduğunu ifade ederek, devlet himayesinde olan söz konusu fabrikaların özelleştirilmesinin, Türkiye genelindeki şeker pancarı üretimine katkı sağlayacağını anlattı.

Bu Program Sayesinde Fabrikalar 5 Yıl Sonra Ayakta Olacak

Öte yandan Maliye Bakanı Naci Ağbal ise devlet himayesindeki bu fabrikaların özelleştirilmesini binlerce kez düşündüklerine dikkat çekerek, bunun sonucunda fabrikaların özelleştirilmesi üzerine özel bir program geliştirdiklerini, bu sayede söz konusu fabrikaların 2023 yılında da ayakta kalmış olacağını ifade etti.