Ekonomi

Facebook’un Dudak Uçuklatan Gelir ve Ne Kârı!

Sosyal paylaşım devi Facebook’un Ocak-Mart dönemine ilişkin finansal sonuçları belli oldu. şirket ilk çeyrekte gelirini yüzde 49 artırdı.

Facebook Gelirini ve Net Kârını İkiye Katladı

Facebook, yeni yıla iyi bir giriş yaptı ve ilk çeyrek gelirini 11 milyar 970 milyon dolara çıkardı. Yapılan açıklamaya göre şirketin net kârı da ilk çeyrekte yükseldi. Artış bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 63’ü buldu. Facebook Ocak, Şubat ve Mart döneminde net kârda 4 milyar 990 milyon dolara ulaşmış oldu. Bir önceki yılın aynı döneminde elde edilen net kâr ise 3 milyar 60 milyon dolar olarak kayda alınmıştı.

Sosyal paylaşım devi aynı başarıyı borsa hisselerinde de yakaladı. 2017 yılının birinci çeyreğinde şirkete ait hisselerin her biri 1,04 dolarlık kâr getirmişti. Bu senenin aynı döneminde bu rakam 1 dolar 69 sent seviyesine çıktı.

Facebook’un Ocak ve Mart dönemindeki gelirleri yüzde 50’ye yakın bir artış kaydetti. Yüzde 49’lük artış gelirin 11 milyar 97 milyon doları bulmasına kapı araladı. Bir önceki yılın aynı döneminde yakalanan gelirse 8 milyar 30 milyon dolar olarak kayda alınmıştı.

Reklam Gelirleri Kasayı Doldurdu

Şirket 2018’in birinci çeyreğinde reklam gelirini ciddi oranda artırdı. Artış bir önceki seneye kıyasla yüzde 50 olarak ifade edildi. Buna göre Facebook Ocak, Şubat ve Mart aylarında 11 milyar 790 milyon dolarlık reklam gelirini kasasına koydu. Bir önceki yılın aynı aylarında elde edilen reklam geliri ise 7 milyar 860 milyon dolar olarak kaydedilmişti.

Sosyal medyanın lider ismi yılın ilk üç aylık döneminde kullanıcı sayısını da artırmayı başardı. Gün bazındaki artış, 2017’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 13,3’e işaret etti. Günlük ortalama kullanıcı sayısı ise son durumda 1 milyar 450 milyon kişiye kadar çıktı.

Facebook kullanan aktif kullanıcı sayısı ise aynı dönemde yüzde 13,4 arttı ve 2 milyar 200 milyon kişilik dev bir orduya dönüştü.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri