Dünya

O Faizlerin Yukarı Yönlü Eğilimine Tepki Değerlendirmesi Yapıldı!

ABD tahvil kazancının ne derece artış kaydedeceği uluslararası finans gündemini bir hayli meşgul ediyor.

Özellikle küresel yatırımcılar adına güvenli bir liman olarak görülen Amerika Birleşik Devletleri tahvil kazançlarında son zamanlarda görülen en hızlı artış, küresel piyasalarda aşırı tepki şeklinde nitelendiriliyor.

Amerika’nın devlet tahvili getirilerinin ilk olarak istihdam raporunda görülen kuvvetli fiyat yükselişi ve gerçekleştirilen vergi reformunun etkisi ile az bir sürede önemli bir yükseliş kaydetmesi, yaşanan iniş-çıkışlarla beraber küresel piyasalarda soru işaretleri oluşmasına sebep oldu.

Dünya çapında tahvil faizleri adına gösterge olarak kabul edilen 10 senelik Amerika Birleşik Devletleri devlet tahvil getirileri Ocak ayından bu yana yüzde 2,4 iken yüzde 2,9’a ulaşarak 2014 yılından bu yana en üst seviyeye ulaştı. Söz konusu olan dönemde ayrıca 30 senelik devlet tahvil getirisi yüzde 2,73 iken yüzde 3,12’ye ve 2 senelik getiri ise yüzde 1,88 iken, yüzde 2,14’e ulaştı.

Küresel yatırımcıları huzursuz eden bu hızlı yükselişin ne derece daha devam edeceği henüz belirsizken, küresel piyasalarda şuanda spekülasyonların ücretlendirilmesine devam ediliyor.

Tüm bunların yanı sıra hemen hemen tüm piyasalarda olduğu üzere tahvil piyasası da arz-talep dengesine göre bir hal alması sebebiyle, bu durumları tetikleyen etkenleri incelemek, son zamanlarda yaşanan ve yaşanabilecek sert düşüşleri açıklayabilir.

ABD Tahvil Faizlerinin Hızlı Yükselmesinin Sebepleri

Tahvil piyasasının en açık hali ile anlatmak gerektiğinde, faiz ile tahvil değeri birbirleri ile ters orantıya sahiptir. Değer yükseldiğinde getiri düşerken, getiri yükseldiğinde de değer düşer. Bu sebeple de tahvil faizler, talebin artması doğrultusunda değer arttığında faiz düşerken, talebin düşmesi doğrultusunda da değer düştüğünde faiz artar.

ABD devlet tahvili için yapılan taleplerin düşme sebeplerinden biri olarak 2018 yılına ait olan küresel büyüme tahminlerinin yaklaşık yüzde 4 civarında olması ile son 10 senenin en üst seviyesine ulaşması olarak gösteriliyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri