,
Ekonomi

Faizsiz Kredi Nedir? Hangi Bankalar Faizsiz Kredi Verir?

Son zamanlarda kredi faizlerinin dalgalanmalarından ötürü iniş halinde iken tüketiciler olarak az faiz ta da faizsiz kredi alabilmek adına bankalara müracaat etmeye başladı.

Her ne kadar günümüzde bankalardan kredi alan tüketicilerin sayısı oldukça fazla gibi görünse de, aslında pek ço nedenlerden ötürü kredi almayan tüketici sayısı da bir hayli çoktur. Kredi kullanmak istemeyenlerin genel nedeni ise faiz ve faizin dinde yasak olmasıdır. Bu aşamada katılım bankaları tarafından kar payı adı ile oluşturulan vade sistemi tarzında bir sistem ile faizsiz kredi kavramını da gerçekleştirmişlerdir. Katılım bankalarının dışında bu şekilde kredi veren başka bankalar da mevcuttur.

Faizli Kredi, Faizsiz Kredi ve  Kar Payı Nedir?

  • Kar payı; bir işletmede, hem giderlerin, hem de zararların totaldeki cirodan çıkarılmasının akabinde elde edilen karın, işletme hissedarlarına göre düşen paydır.
  • Faizli kredi; finans kuruluşu veya bankalar tarafından tüketiciler adına belli bir faiz uygulanarak verilen borç paradır.
  • Faizsiz kredi; iki şekildedir. Biri, bankalar tarafından müşterilerine herhangi bir faiz uygulamadan verilen borç para olurken, diğeri ise katılım bankaları tarafından sağlanan ve faiz yerine kar payı adı ile geri ödenen borç paradır.

Bankalar tarafından verilen faizsiz krediler genellikle kısa vadeli talep edilen kredilerde uygulanır. Örneğin; 10-12 ay vadeli olanlar faizsiz olarak sunulurken, bazen bu krediler otomobil gibi ürün bazlı olarak da gerçekleştirilebilir.

Katılım bankaları tarafından uygulanan kar payı ise, her ne kadar katılım bankaları tarafından bu durum kabul edilmese de sıradan bankaların faiz oranları ile aynı seviyededir.

Hangi Bankalar Faizsiz Kredi Verir?

Faizsiz kredi başvurusunda bulunmak isteyenler tüketiciler, Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası gibi katılım bankalarına müracaat ederek kar payı oranı ile faizsiz kredi alabilirler. Halk Bankası, Garanti Bankası, Denizbank ve Odeabank gibi bankalar da belli bir sınıra kadar faizsiz kredi sağlarlar.