Ekonomi

Fazla Ödeme Yaptıysanız Geri Alabilirsiniz!

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından belirlenen ücretten daha fazla ücret alan ve hastaları mağdur eden özel hastaneler, yine SGK tarafından cezalandırılacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından özel hastaneler için belirlenmiş olan ücretten daha fazla ödeme gerçekleştirilen hastaların, söz konusu bu fazladan ödemiş olduklarını paralarını, gayet kolay bir şekilde geri iade alabilmeleri mümkün.

Mutlaka Hizmet Döküm Belgesi Alınmalı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı olan özel hastanelere giderek muayene olan SGK’lı çalışanlar, devlet tarafından belirlenen 15 TL devlet katkı payını ödemek ile yükümlüdürler. Devlet hastanelerinde alınan katkı payı yalnızca 5 TL olurken, özel hastanelerde bunun ile beraber ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödemiş olduğu tedavi ücretinin yüzde 200 kadar fazla fark ücreti talep edilebiliyor. Bu durum bir örnek ile açıklandığında, kadın hastalıkları sebebiyle özel bir hastaneye giden hasta adına SGK tarafından toplam 33.48 TL civarında bir ödeme gerçekleştiriliyor. Söz konusu olan özel hastane ise hasta başına SGK’dan almış olduğu bahsi geçen bu muayene ücretini yanında bir de hastadan ek olarak 66.96 TL muayene ücreti ödemesini talep edebiliyor. 15 TL olan devlet katkı payı ise muayenenin başında alınmış oluyor. Buna göre bazı özel hastaneler ise normalde hastadan alınması gereken ücretten daha fazlasını talep edebiliyor. Konu ile alakalı olarak bir takım yayın kuruluşları tarafından yapılan haberlere göre, bu gibi durumlarda özel hastanelerden muayene, ameliyat ve tedavi sonrasında gerçekleştirilecek olan işlemlerde kesinlikle bir hizmet döküm belgesinin alınmış olması gerekiyor.

Para İadesi İçin SGK’ya Başvurmak Yeterli

Özel hastanelerde yapılan ödemelerin fazladan yapılıp yapılmadığını öğrenebilmek için SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden ilave ücret hesaplama ekranından öğrenebilmek mümkün. Buna göre hastaneye fazladan ücret ödediğini düşündüğünüz takdirde hastaneden almış olduğunuz hizmet döküm belgesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu İl ya da İlçe Müdürlüğüne başvuruda bulunabilir, fazladan ödediğiniz paranızı geri alabilirsiniz.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri