Dünya

FED Başkanı Konuştu! Faiz Artışları Devam Edecek!

FED’in yeni başkanı Jerome Powell, ABD Kongresi’ndeki merakla beklenen ilk para politikası konuşmasını yaptı.

Faizler Kademeli Olarak Artacak

Kısa adı FED olan Amerikan Merkez Bankası’nın yeni başkanı Jerome Powell, Kongre’de yaptığı ilk resmi konuşmasında para politikasından bahsetti. Jerome Powell konuşmasında piyasalarda görülen oynaklığa rağmen faizlerin kademeli bir şekilde artırılmaya devam edeceğini söyledi ve piyasalardaki dalgalanmalar konusundaki endişelere de son vermiş oldu.

İlk Kez ABD Kongresi’nde Konuştu

FED Başkanı Jerome Powell, piyasalarda son dönemlerde görülen endişeli havaya son verecek bir konuşma yaptı. Powell açıklamasında piyasalardaki oynaklığın ve dalgalanmaların Amerikan Merkez Bankası’nın faiz artışına daha fazla engel olmayacağını söylediği konuşmasını Türkiye saati ile dün akşam 18:00’da yaptı. Yeni başkan konuşmasını ilk kez ABD Kongresi’ne karşı yaptı ve ekonomik durumu değerlendirdi. Powell, FED’in resmi internet sitesinde yer verilen konuşma metninde istihdamda piyasalardaki dirençli seyrin devam ettiğini, tüketicilerin yaptığı harcamaların oldukça güçlü olduğunu, ayrıca ücretlerdeki büyümenin de hız kazandığını söyledi.

Konuşma Metni İnternetten Yayınlandı

Amerikan Merkez Bankası’nın hedeflediği enflasyon rakamı yüzde 2 civarındaydı. Fakat aylık artışların hızlı gerçekleşmesi bazı yatırımcıların endişeye kapılmasına neden olmuştu. FED Başkanı Jerome Powell, başkan seçilmesinden sonra ABD Kongresi’nde yaptığı ilk konuşmasında bu endişeleri dindirmiş oldu. Powell’in Kongre’deki konuşma metni FED’in internet sitesinde yayınlandı.

Para Politikası Verilere Göre Şekil Alacak

Jerome Powell’in konuşma metnine göre son dönemlerdeki dalgalanmalara karşın yine de finansal şartlar uyum gösteriyor. Enflasyonda FED’in uzun vadedeki hedef rakamı olan yüzde 2 oranının altındaki seyir de devam ediyor. FOMC olarak bilinen Federal Açık Piyasa Komitesi fonlama oranlarında görülen artışın ki ayrı hedefe de bağlı kalmak şartıyla kademeli olarak artırılacak. Ortaya çıkacak olan veriler göz önünde bulundurulacak ve bu veriler para politikalarının şekillenmesinde etki edecek.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri