fed-baskaninin-aciklamalari-kuresel-piyasalari-negatif-etkiledi
Dünya

FED Başkanı’nın Açıklamaları Küresel Piyasaları Negatif Etkiledi!

FED Başkanı Jerome Powell tarafından dün yapılan açıklamalardan sonra faiz artışı beklentileri arttı ve piyasalar negatife döndü.

Piyasalar Konuşmalardan Olumsuz Etkilendi

FED olarak bilinen Amerikan Merkez Bankası’nın yeni başkanı Jerome Powell, dün başkan olduktan sonra ilk resmi bir açıklama yapmış, ABD Kongresi’nde konuşmuş ve faizlerin kademeli olarak artırılabileceğini söylemişti. Jerome Powell’in bu açıklamaları piyasaları negatif etkilemişti. Bugün piyasalarda yurtiçi dış ticaret istatistikleri takip edilecekken, yurtdışında da Amerika’daki kişisel tüketim harcamaları ve büyüme verileri yatırımcıların takibinde olacak.

FED Faiz Artırımını Sürdürecek

Küresel piyasalar FED Başkanı Jerome Powell’in açıklamalarından sonra negatife döndü. Piyasaların negatife dönme sebebi ise faiz artırımı beklentileri oldu. Powell, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde ABD Merkez Bankası Başkanı olduktan sonra yaptığı ilk konuşmasında para politikası sunumu yaptı. FED’in önümüzdeki birkaç yıl süresince faizlerde kademeli faiz artırımının süreceğini, bunun amacını da enflasyon hedeflerinin tutturulması ve ekonomide ortaya çıkacak aşırı ısınmanın engellenmesi olarak belirtti.

New York Borsasında Endeksler Düştü

FED Başkanı’nın açıklamalarından sonra daha önce yüzde2.84 civarında olan ABD 10 yıllık tahvil faizleri yükselerek yüzde 2.92 seviyesinin üzerine çıktı. Dolar endeksi son üç haftanın en yüksek seviyesini görerek 90.498’e ulaştı. Endeks bugün 90.4 düzeyinde denge buldu. New York borsasında Dow Jones Endeksi yüzde 1.16 seviyesine, Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 1.23 seviyesine, Stndart Poor’s 500 Endeksi yüzde 1.27 seviyesine geriledi.

Avrupa Borsaları Nasıl Etkilendi?

Avrupa piyasalarında da Jerome Powell’in açıklamalarının etkileri görüldü. Euro – dolar paritesi 1.2222 seviyesi ile geride kalan üç haftanın en düşük seviyesini gördü. Bugün euro – dolar paritesinde yatay bir seyir gözlemleniyor. Avrupa borsalarında da düşüş görüldü. İngiltere FTSE 100 Endeksi yüzde 0.10 seviyesine düşerken, Almanya DAX 30 Endeksi yüzde 0.29 oranında değer kaybı yaşadı. Fransa CAC 40 Endeksi de bir önceki kapanıştan daha düşüş seviyede kapandı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri