fed-tutanaklari-piyasalari-olumsuz-etkiledi
Dünya

FED Tutanakları Piyasaları Olumsuz Etkiledi!

FED tutanaklarının dün akşam saatlerinde açıklanmasından sonra küresel piyasalarda olumsuz bir seyir izlenmeye başladı.

Dün akşam saatlerinde FED olarak bilinen Amerikan Merkez Bankası’nın ocak ayında düzenlenen Açık Piyasa Komitesi toplantısına ait tutanakları küresel piyasalarda “şahin” olarak nitelendi. Tutanakların açıklanması piyasalarda negatif bir seyir oluşmasına neden oldu.

FED Yetkilileri Faiz Artırımında Görüş Birliğine Vardı

FOMC olarak bilinen FED Açık Piyasa Komitesi’nin ocak ayından yaptığı toplantıya ait tutanakların açıklanması ile birlikte FED yetkililerinin 2018 yılı genelinde faiz artırımına gidilmesi hakkında görüş birliğinde olduğu da öğrenilmiş oldu. FOMC üyeleri tarafından her ne kadar şu an itibariyle faizleri sabit tutsa da 2018 yılı genelinde ilerleyen dönemlerde faizlerin artırılmasının gerekliliği konusunda fikir birliğine vardılar. Üyeler, kısa dönemde ekonomideki güçlenmenin faizleri kademeli olarak yukarı çekeceği ile ilgili görüş bildirdiler.

Küresel Piyasalardan Şahin Yorumu

FED tutanakları küresel piyasalara “şahin” olarak nitelendirildi. Bu değerlendirmenin yapılmasının ardından Amerika’da 2 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2.2842 oranına yükseldi ve 2017 yılının eylül ayından bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaşmış oldu. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde de artış görüldü. Bu tür faizler de yüzde 2.9574 oranına yükselerek 2014 yılından bu yana en yüksek seviyesini görmüş oldu.

New York Borsasında Düşüş Eğilimi

New York borsasında endeksler de Amerikan Merkez Bankası tutanaklarından olumsuz etkilendi ve düşüş sergiledi. Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0.67 oranında, Standart Poor’s 500 Endeksi yüzde 0.55 oranında düştü. Nasdaq Teknoloji Endeksi’nde görülen düşüş ise yüzde 0.22 oranında değer kaybı şeklinde oldu.

Avrupa Borsaları Nasıl Etkilendi?

Avrupa piyasalarında ise dün imalat PMI verileri açıklandı. Verilerin sınırlı olmasına rağmen beklenen rakamların altında kalmış olması Avrupa borsalarına etki yaptı. Almanya DAX Endeksi yüzde 0.14 oranında değer kaybı yaşandı. Fransa CAC 40 Endeksi yüzde 0.23 oranında, İngiltere FTSE 100 Endeksi yüzde 0.48 oranında yükseliş sergiledi. Bugün Almanya’da lfo endekslerinin, İngiltere’de ise büyüme verilerinin takip edilecek olması ekonomi analistleri tarafından bildirilenler arasında yer alıyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri