fed-yetkililerinden-faiz-oranlari-aciklamasi-geldi
Dünya

FED Yetkililerinden Faiz Oranları Açıklaması Geldi!

Amerikan Merkez Bankası yetkilileri faiz oranları ve varlık alımları konuları ile ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

New York’taki Toplantıda Varlık Alımları ve Faiz Oranları Değerlendirildi

Kısa adı FED olan Amerikan Merkez Bankası’nın yetkilileri varlık alımları ve faiz oranları ile ilgili değerlendirmeler yaptı. Değerlendirmeler ABD Merkez Bankası yetkilisi ve New York FED Başkanı William Dudley ve Boston FED Başkanı Eric Rosengren tarafından yapıldı. İki başkan Amerika’nın New York kentinde düzenledikleri toplantıda Amerikan Merkez Bankası’nın varlık alımlarını ve mevcut faiz oranlarını değerlendirdi.

FED’in Büyük Ölçüde Varlık Alımı Yapmaya İhtiyacı Var

Boston FED Başkanı Eris Rosengren yaptığı açıklamada Amerikan Merkez Bankası’nın şimdi olduğu gibi gelecek dönemlerde de büyük ölçüde varlık alımı yapmaya ihtiyacının olacağını söyledi. Rosengren ayrıca Amerika’daki işgücünde ve üretkenlikte görülen büyümenin yavaş olduğuna da dikkat çekerek, ABD’deki reel faizlerin oranının önümüzdeki dönemde bir süreliğine daha düşük olarak kamaya devam edeceğini, bu ihtimalin oldukça yüksek olduğunu da söyledi. Eric Rosengren, daha önce yaşanan bütün ekonomik gerileme dönemlerinde Amerikan Merkez Bankası tarafından nominal faiz oranlarının yüzde 2.8 puandan fazla aşağı çekildiğini de hatırlattı.

Amerika’da Bütçe Açığı Giderek Artıyor

New York FED Başkanı William Dudley de yaptığı açıklamada Amerika’da bütçe açığının giderek arttığını, bu durumun da gelecek dönemlerde Amerikan Merkez Bankası’nın yürüteceği faaliyetleri zora sokacağını söyleyerek ülkede uygulanan mali politikalar hakkında değerlendirmeler yaptı. William Dudley, ekonomik gerilemelerin yaşandığı dönemlerde siyasi baskılarında aynı oranda artış gösterdiğini, bu dönemlerde ortaya çıkan belirsizliklerin mali politikalara bağlı kalabilmeyi zor hale getirdiğini, FED’in bu gibi zamanlarda mali politika araçları kullanımına daha az yönelmesi gerektiğini vurguladı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri