Memurlar

FETÖden yargılanan 25 sanığa beraat, 7 sanığa ceza

Sakarya’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) ilişkin,hükmünde kararname ile kapatılan Sakarya Girişimci ve Sanayici İşadamları Derneği (SAGİAD) üyesi ve çalışanı 37 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.

4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, bazı sanıklarla avukatları katıldı.

Cumhuriyet savcısı, bir öncekisunduğu sanıklardan 19’unun “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 7 yıl 6’şar aydan 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılması, 4 sanığın aynı suçtan beraatini, 1 sanığın “silahlı terör örgütüne yardım” suçundan cezalandırılmasını, vefat eden sanık hakkındaki davanın düşürülmesine ve “özel belgede sahtecilik” suçundan yargılanan tüm sanıkların beraatine karar verilmesi şeklindeki mütalaasınıetti.

Söz verilen sanık K.S,hakkındaki savunmasında 17-25 Aralık olaylarındansonra istifa dilekçesini vererek bu dernekten ayrıldığını belirterek, “Geçmişte olduğu gibi bugün de devletine, milletine bağlı birisiyim. Hiçbir şekilde hain terör örgütüyle bağlantım ve ilişkim yoktur. 3,5 yıldır mağduriyet yaşamaktayım. Suçsuzum, beraatimi talep ediyorum.” dedi.

Sanık Y.B. de ilk duruşmada verdiği beyanlarınıettiğini, avukatının savunma yapacağınıetti.

Diğer sanıklar da önceki aşamalarda verdikleri savunmalarınıettiklerini ve suçsuz olduklarını söyledi.

Sanık avukatları da müvekkillerinin beyanlarına iştirak ettiklerini, mahkumiyete yönelik mütalaaya katılmadıklarını kaydederek, sanıkların beraatlerini, mahkeme heyetikanaatte ise lehe olan hususların uygulanmasını istedi.

Son sözü sorulan sanıklar, beraat talebinde bulundu.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 7 sanığı 6 yıl 3 ay ile 7 yıl 6 ay, “silahlı terör örgütüne yardım” suçundan 3 sanığın 2 yıl 1 ay ile 3 yıl 1 ay 15 gün arasında değişen hapis cezasına çarptırdı. 1 sanığın dosyasının ayrılmasına ve vefat eden sanık hakkındaki davanın düşürülmesine karar veren heyet, 25 sanığın beraatine hükmetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı